Kupujemy nawigację GPS. Jaką wybrać?

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Czasy z rozkładaniem mapy na masce samochodu w celu planowania dalszej podróży na szczęście się skończyły. Teraz trasę wyznacza nam nawigacja, bardzo cenny i niezbędny gadżet. Szczególnie przydaje się osobom, które większość czasu spędzają w samochodzie. Dzięki niej łatwo i szybko docieramy do celu.

Samochód może już w fabryce zostać wyposażony w system nawigacji

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

satelitarnej, jednak wiemy jakie są ceny takiej przyjemności, dlatego rzadko kto na taki luksus się decyduje. "Mamy na szczęście niezależne systemy nawigacji satelitarnej. Systemy takie mogą stanowić wyspecjalizowane urządzenia, palmtopy z odbiornikiem GPS i odpowiednim oprogramowaniem, a nawet tzw. urządzenia All-In-One zamykające w jednym urządzeniu palmtopa, nawigację satelitarną i telefon komórkowy. Zasada działania takiego urządzenia jest identyczna jak w firmowych rozwiązaniach, najpierw określane jest położenie samochodu, na wbudowanej w niego mapie, następnie określa najkrótszą bądź najszybszą drogę do określonego przez nas celu. Za wyznaczenie pozycji samochodu, odpowiada satelitarny odbiornik GPS (Global Positioning System).

Systemy nawigacji satelitarnej dysponują różnym sposobem wizualizacji drogi. Możemy ustawić sobie dwu lub trójwymiarowy sposób wizualizacji drogi. System dwuwymiarowy pozwala nam zobaczyć naszą pozycję i drogę do celu na dwuwymiarowej mapie przypominającą zwykłą mapę, natomiast systemy trójwymiarowe dają nam obraz na ekranie przypominający rzeczywisty obraz drogi. Zaletą przenośnych systemów nawigacji samochodowej jest z pewnością ich cena w porównaniu ze wspomnianymi fabrycznymi systemami nawigacji. Ponadto może posłużyć nam również na wycieczkach rowerowych, bądź podczas pieszej wędrówki" - mówi specjalista ds. sprzedaży samochodów, Tomasz Rokiel.

**CZYTAJ TAKŻE

Co warto wiedzieć o nawigacji GPS?Wady i zalety nawigacji GPS

**

Mamy zatem co najmniej trzy rozwiązania jeśli chodzi o nawigację: urządzenie do nawigacji satelitarnej z wbudowaną mapa Polski i Europy, nie wymagające dodatkowego oprogramowania, palmtopy wyposażone w odpowiednie

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

oprogramowanie, urządzenia łączące w sobie funkcje laptopa, telefonu komórkowego i nawigacji satelitarnej. Które zatem wybrać, by służyło nam jak najlepiej?

"Nasz wybór w dużej mierze zależny jest od naszych potrzeb i możliwości finansowych; jeśli urządzenie ma nam posłużyć tylko i wyłącznie do nawigowania w samochodzie wystarczy, że wybierzemy najprostsze modele, niewyposażone w telefon komórkowy, ani żadne inne zbędne "gadżety". Bardzo ważnym kryterium jest oprogramowanie, czyli program do obsługi nawigacji. Zwróćmy uwagę na liczbę zawartych w programie szczegółowych planów miast, liczbę odwzorowanych km dróg oraz czy planujemy zapuszczać się poza granice kraju" - mówi specjalista ds. sprzedaży samochodów, Tomasz Rokiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty