Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kupujesz auto używane – musisz o tym pamiętać!

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Fot. Maciej Jeziorek Dzięki Internetowi poszukiwanie używanego samochodu stało się łatwe jak nigdy dotąd. Podobnie, jak otrzymanie - także poprzez Internet - kredytu w Inbanku na zakup wymarzonego auta.

Internet otwiera przed nami wręcz nieprawdopodobne możliwości. Kiedyś, chcąc kupić używane aut, trzeba było prześledzić setki stron prasowych ogłoszeń lub jeździć od komisu do komisu. Nie mając przy tym pewności czy znalezione przez nas auto nadal jeszcze tam będzie.

Dziś w jednym miejscu, możemy w komfortowy i szybki sposób prześledzić olbrzymią ofertę aut używanych. W sieci także dzięki Inbankowi w krótkim czasie weźmiemy kredyt online, który pomoże nam sfinansować całe przedsięwzięcie. Zanim to jednak zrobimy, dobrze jest pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

Zanim kupimy

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zweryfikować internetową ofertę. W tym celu zapoznajmy się z pełną specyfikacją modelu z danego rocznika i informacjami o fabrycznym wyposażeniu. Pomocne będą nam strony producenta pojazdu, różnego rodzaju katalogi samochodów używanych, oraz internetowe fora. Często zdarza się bowiem – zwłaszcza w przypadku aut używanych – że pewne rodzaje silników, wyposażenia lub wersje dostępne były tylko w wybranych krajach lub rynkach. Pozwoli nam to też ocenić, skąd może pochodzić dane auto.

Jeśli dokonaliśmy już wyboru konkretnego pojazdu, wtedy powinniśmy poprosić sprzedającego o podanie nam numeru nadwozia, czyli unikatowego numeru identyfikacyjnego auta, tzw. numeru VIN (od angielskich słów: Vehicle Identification Number). Składa się on z ciągu 17 liter i cyfr, a oznacza m.in.: rok produkcji samochodu, jego markę, typ nadwozia, silnik czy kolor karoserii. W sieci są programy do szybkiego „rozszyfrowania” danego numeru VIN, zatem i tutaj będziemy mieli ułatwione zadanie.

Jeśli chcemy mieć wiedzę o tym czy samochód ma tylko jednego właściciela i czy nie został obciążony jako zastaw, wtedy powinniśmy złożyć wniosek o jego sprawdzenie do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie wiarygodności sprzedającego – osoby prywatnej lub komisu. O ile w tym pierwszym przypadku może być to trudne do zweryfikowania (możemy wpisać w wyszukiwarkę internetową numer telefonu sprzedawcy, jego adres mailowy lub nazwisko licząc na jakiś „ślad”). O tyle w drugim, powinniśmy dość łatwo uzyskać w sieci interesujące nas informacje np. oceny dotychczasowych klientów i ich rekomendacje czy informacje rejestrowe. Sporo wiedzy dostarczą nam też fora internetowe.

Jeśli proces weryfikacji przeszedł bez zarzutu, wtedy możemy pomyśleć o odwiedzeniu wybranej osoby lub komisu. Przed podpisaniem umowy powinniśmy KONIECZNIE obejrzeć auto, przejechać się nim, a najlepiej odwiedzić stację serwisową. Na takie spotkanie przed zakupem warto jest się udać z zaprzyjaźnioną osobą znająca się na samochodach, a najlepiej z mechanikiem. Poza sprawdzeniem auta, będzie on mógł ocenić wiarygodność książki serwisowej pojazdu i prawdziwość dokonanych w niej zapisów np. ze stanem faktycznym auta. Jeśli nie możemy skorzystać z pomocy mechanika, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie stacji serwisowej danej marki, z prośbą o kontrolę stanu technicznego pojazdu. Pamiętajmy jednak, by to po naszej stroni był wybór stacji z której usług chcemy skorzystać. To w sumie niewielki wydatek, który może nas uchronić przed poważniejszymi… Jeśli sprzedający nie chce się zgodzić na takie badanie, wtedy lepiej zrezygnujmy z zakupu.

Kredyt online z Inbankiem

Znajdując samochód w sieci, warto też w niej poszukać źródeł jego finansowania. Przecież jeśli znajdziemy wymarzone auto, a nie będziemy mieć w pełni na nie środków, to także w Internecie znajdziemy najbardziej korzystny dla nas kredyt celowy np. w Inbanku (https://www.inbankpolska.pl/kredyty/kredyt-samochodowy/). Dzięki temu będziemy mogli w pełni – a nawet więcej – sfinansować zakup pojazdu, nie bojąc się, że wskutek braku wystarczającej ilości gotówki, sprzedawca nie będzie na nas czekał i zaoferuje pojazd innemu nabywcy.

Mając to na uwadze Inbank zaproponował nowe, całkowicie unikatowe podejście do kredytu samochodowego. Proponuje go bez zabezpieczeń i bez zbędnych formalności. Nie ma tych obowiązków, które wymagają inne banki, czyli wpisu do dowodu rejestracyjnego i cesji praw z polisy. Dzięki temu od razu to MY jesteśmy wyłącznymi właścicielami upragnionego auta. Poza tym wniosek można złożyć już na etapie planowania zakupu samochodu, samodzielnie określając jaka kwota jest nam potrzebna. Nie musimy przy tym przedstawiać żadnych dokumentów auta, a Inbank też nie obliguje klienta, by ten całą kwotę przeznaczył wyłącznie na zakup. Dzięki temu nadwyżkę jaka mu zostanie może przeznaczyć np. na ubezpieczenie pojazdu, doposażenie go czy zamontowanie dodatkowych elementów (klimatyzacji, instalacji LPG, etc.).

Szybkość procesu decyzyjnego i minimum formalności przy uzyskaniu kredytu samochodowego w Inbanku, to niewątpliwe zalety w kontekście produktów finansowych oferowanych na dynamicznym rynku motoryzacyjnym. Lepiej przecież z gotówką w ręku przystąpić do szukania auta i wizyt w komisach, niż dopiero mając upatrzony model, składać wniosek o kredyt. Jeśli jednak pojawi się taka sytuacja, nie ma problemu, ponieważ kredyt online w Inbanku, to możliwość uzyskania gotówki bez zbędnych formalności, nawet tego samego dnia. Prościej już nie można.   

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • oranger (gość)

  używane na kredyt kupować - no nie, to już przegiecie... w aaa auto jak kupowałem też mi proponowali kredyt, ponoć nawet korzystny, ale podziękowałem - wolałem zacisnąć pasa i kupiłem za gotówkę

 • Joymile (gość)

  Bardzo przydatne informacje. Można też kupić używany samochód, nie będąc ekspertem motoryzacyjnym. Z jednego miejsca, przez internet, wygodnie i bezpiecznie.

 • Online Ekspert Compensa (gość)

  Warto od razu pomyśleć o pełnym pakiecie ubezpieczenia. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu.

 • Reklama banku (gość)

  Ups

 • Adam (gość)

  przy zakupie używanego auto o wielu rzeczach trzeba pamiętać. Kupi się bubel i póżniej co. Raz kumpel miał sytuację że jak sie okazło kupił złoma.. już 2 raz nie popełnił błedu i rextona z salonu sobie wziął

 • lolek (gość)

  Zdecydowanie wolę kupić używkę taką na którą będzie mnie stać niż bawić się w kredyty. Tym bardziej że często tak cisną ratami że aż szkoda gadać. Sprawdzam wcześniej czy n e delph znajdę zamienniki do konkretnego modelu, co by mnie później nie zaskoczyły koszta eksploatacji. Koszta samochodu to nie tylko zakup, trzeba też je później utrzymać.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości