Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kupujesz polisę AC? Sprawdź, na co uważać - poradnik

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Kupujesz polisę AC? Sprawdź, na co uważać - poradnik Auto Casco, w odróżnieniu od OC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Polisa AC zapewnia kierowcy ochronę ubezpieczeniową przed stratami materialnymi związanymi z uszkodzeniami samochodu podczas eksploatacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, podczas wyboru tego ubezpieczenia.

Polisca AC, czyli Auto Casco, działa w prosty sposób. Nawet jeśli jesteś sprawcą kolizji, to za naprawę zniszczonego auta zapłaci ubezpieczyciel. Towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach AC pokryje koszty usunięcia szkody, także wtedy, gdy sprawca jest nieznany. Tak jak to często bywa w przypadku kradzieży, zarysowań lakieru na parkingu czy drobnych stłuczek przed marketami. AC chroni także przed wydarzeniami losowymi – pożar, wybuch auta, czy żywiołami – gradobicie, uszkodzenie pojazdu przez zwalone drzewo. Słowem, AC to także polisa na święty spokój. Jej posiadanie nie jest tylko kwestią uzyskania odszkodowania, ale i psychicznego komfortu codziennej jazdy.

Zakres ubezpieczenia AC

Na rynku są dostępne różne polisy Auto Casco, np. ubezpieczenie bagażu, szyb, wyłącznie od kradzieży czy jedynie od szkód związanych z uszkodzeniem pojazdu. Dlatego kierowca wybierając polisę musi wiedzieć, czego chce. Eksperci przypominają, że zakres polisy, czyli szkody, przed którymi ona chroni, jest ważniejszy niż jej cena.

Redakcja poleca:

Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?
To trzeba wiedzieć przy zakupie polisy AC
Używany roadster za rozsądne pieniądze

Towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko sprzedają AC pakietowo – oferując je wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC i - nieco rzadziej - dodatkowym NNW – ochroną od następstw nieszczęśliwych wypadków. O ile OC chroni przed skutkami cywilno-prawnymi wypadku spowodowanego przed posiadacza polisy, to NNW ubezpiecza od trwałych następstwa nieszczęśliwych wypadków, np. śmierć ubezpieczonego, w czasie podróży samochodem. Ubezpieczeniem objęci są wszyscy podróżujący, tj. kierowca i pasażerowie. Elementem pakietu bywa też assistance, a więc usługa pomocy drogowej, holowania auta do serwisu, czasem też wynajęcia noclegu - jeśli do awarii lub wypadku doszło z dala od miejsca zamieszkania właściciela polisy - i samochodu zastępczego.

Ubezpieczenie AC może różnić się zakresem odpowiedzialności. Na rynku można kupić np. ubezpieczenie wyłącznie asekurujące kradzież, czy szkody związane z uszkodzeniem pojazdu. Jaki wariant ubezpieczenia jest najlepszy – wszystko zależy od indywidualnych preferencji kierowcy.

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniach AC

Każde towarzystwo prowadzi własną politykę cenową, a więc ustala od czego zależą zniżki i zwyżki dla kupujących polisy komunikacyjne. Dla jednych firm ważniejszym czynnikiem wpływającym na składkę będzie marka i model samochodu – z uwagi na dużą różnicę w kosztach naprawy poszczególnych samochodów - dla innych zaś płeć i wiek kierowcy. Ponadto wpływ na cenę polisy mają: wartość pojazdu (podstawowa składka AC liczona jest jako procent wartości samochodu), popularność w statystykach kradzieżowych oraz rok produkcji. Dodatkowym czynnikiem jest też miejsce zamieszkania właściciela auta.

Wyłączenia z odszkodowania, suma ubezpieczenia

Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić sumę, jaką ma obejmować ubezpieczenie oraz listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na tej liście opisane są sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Trzeba ją więc przeczytać naprawdę uważnie. Na liście wyłączeń znajdziemy m.in. zastrzeżenia, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania AC, jeśli szkoda została wyrządzona umyślnie lub pod wpływem alkoholu albo środków odurzających, jeśli kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu, zbiegł z miejsca zdarzenia. W przypadku kradzieży auta aby otrzymać odszkodowanie, właściciel musi przedstawić komplet kluczyków, pilotów do alarmów, dowód rejestracyjnego, fakturę zakupu, czy dokumenty odprawy celnej. W zasadzie nie ma granicy wieku samochodu, przy której ubezpieczyciel odmówi ubezpieczenia AC. Ważna jest tylko realna wartość pojazdu, określana według tabel przeliczeniowych. Nie ma zatem możliwości ubezpieczenia np. Golfa II na milion złotych w celu uzyskanie wysokiego odszkodowania w razie sfingowanej kradzieży.

Zobacz także: Skoda Octavia w naszym teście

Polecamy: Co oferuje Kia Picanto?

Uważaj na kruczki

Ubezpieczyciel zrobi wszystko, aby maksymalnie obniżyć kwotę odszkodowanie. Przed zawarciem polisy warto sprawdzić czy ustalono udział własny, czyli ile ubezpieczyciel potrąci z ewentualnego odszkodowania. Trzeba też dowiedzieć, się czy towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje 100 proc. wartości nowych, oryginalnych części, nawet jeśli ubezpieczany samochód ma już swoje lata. Firmy stosują tu różne progi, przykrego rozczarowania przy wypłacie odszkodowania można więc uniknąć wykupując udział własny.

Jak porównywać różne polisy Auto Casco:
Zwróć uwagę na:
* sumę ubezpieczenia, która musi określać aktualną wartość rynkową pojazdu
* zwyżki, które mogą być przyznawane z powodu np.: szkodowej jazdy (do 240 proc.), wieku pojazdu (do 50 proc.)
* zniżki, które mogą być przyznawane z powodu np. bezszkodowej jazdy (do 60 proc.)
* inne polisy w danej firmie ubezpieczeniowej (zniżka do 50 proc.)
* miejsce zamieszkania (do 40 proc.)
* ponadobowiązkowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe (zniżka do 10 proc.)
* udział własny, czyli procentowy udział ubezpieczającego w szkodzie (po dopłacie do składki ten warunek może być usunięty)
* amortyzacja, czyli im starszy pojazd tym większą część, od 10 do 50 proc., potrąca się z wypłacanego odszkodowania. Po dopłacie odszkodowanie może być wypłacane w 100 proc. odszkodowania.
Pamiętaj, przy wyborze AC wysokość składki nie może być jedynym kryterium.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • szer (gość)

  Za to, że nie wykupywałem od 15 lat AC, właśnie kupiłem sobie nowy samochód. I to jest cała tajemnica ubezpieczeń.

 • Maciej12 (gość)

  Sam miałem ostatnio stłuczkę i przyznam,że pieniądze z odszkodowania z OC sprawcy to śmiech na sali.Mogę z czystym sumieniem polecić Firmę Crashplus.Dopłacicli mi sporą sumke dzięki czemu bez problemu naprawiłem auto.Jakby ktos był chętny podaje numer do ich doradcy: 570660879

 • dyrko (gość)

  Problem z kupowaniem AC jest taki że po prostu trzeba na to wydać pieniądze... :D dlatego opcja z zapłatą ratami powinna być częściej wprowadzana, na razie widziałem że yanosik w taki sposób funkcjonuje.

 • naleczowski (gość)

  Ale też nie przesadzajcie, że to auto casco jest tak drogie. Dobrze dobrane, świadomie, tak jak jest opisane w artykule, może posłużyć bardzo dobrze, szczególnie jeśli ktoś jeździ dużo i jest narażony na różne sytuacje drogowe. PZU ma bardzo dobrą ofertę na ubezpieczenia AC, mega elastyczni pod katem tego co oferują i moim zdaniem czasem aż szkoda nie wykupować.

 • daniel (gość)

  Tanio OC udało mi się znaleźć przez kalkulator ofert na rankomat.pl. Fajne narzędzie żeby sobie pomóc i szybciej przebić się przez ten stos różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Porównanie ofert to konieczność jeśli chce się naprawdę wyszukać sobie najlepszą, najniższą składkę. A wiem z własnego doświadczenia i z historii znajomych że większość jednak kupuje polisę na chybił trafił.

 • Mariola (gość)

  Płacę OC i AC ponad 5tys wleciala mi w auto sarna przyjechał Pan wycenić straty . Wycenili na 4 300 a po dwuch dniach dostałam odmowę wypłacenia mi pieniędzy stwierdzili że strata nie pokrywa 70 procent czyli według mojej oceny chyba miałam zginąć i auto skasować co ztym fantem zrobić.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości