Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kupujesz używany samochód? Możesz się zdziwić!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Seat W drugim kwartale tego roku w Europie Środkowej pojawiło się 93.232 ofert sprzedaży prawie nowych aut (do 5 lat). Wraz z ustępującą pandemią rynek aut używanych zaczął się znacznie ożywiać. Ożywienie dotyczyło również segmentu prawie nowych samochodów, który w krajach Grupy Wyszehradzkiej wzrósł w drugim kwartale o 6.500 w porównaniu do pierwszego (86.667): w Czechach o 1.740 aut, na Słowacji o 1.219, w Polsce o 1.566. Ceny najbardziej wzrosły w Polsce - o 3.688 zł.

„Widać, że głód klientów na nowsze samochody używane jest naprawdę wielki po roku pandemii, pełnym ograniczeń i zakazów. Dealerzy muszą więc stale reagować na zwiększony popyt, a także odpowiadać na przestoje w produkcji nowych samochodów, w przypadku których czas dostawy został znacznie wydłużony. Klienci, którzy nie chcą czekać nawet rok, zanim producent dostarczy nowy samochód, często sięgają po nowe auta używane, które są dostępne od ręki, są tańsze od nowych i praktycznie porównywalne jakościowo” – powiedział Petr Vaněček, dyrektor AURES Holdings, który zarządza siecią centrów samochodowych AAA AUTO.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

W Czechach rynek samochodów używanych jest całkowicie zdominowany przez krajowe Skody, które w drugim kwartale zajmowały siedem z dziesięciu miejsc w TOP 10 prawie nowych aut używanych. Rynek polski prawie nowych aut używanych w drugim kwartale został natomiast zdominowany przez Toyotę. Modele Toyoty zajęły trzy z dziesięciu miejsc w TOP 10 (w tym pierwsze i drugie).

Najczęściej ogłaszane prawie nowe samochody w Polsce w poszczególnych kategoriach w II kwartale 2021r. (w wieku do pięciu lat i z przebiegiem do 50.000 km):

 

TOP 10

TOP 10 Hybrydy

TOP 10 SUVy

Toyota Corolla

Toyota Corolla

Toyota C-HR

Toyota Yaris

Toyota C-HR

Nissan Qashquai

Opel Corsa

Toyota Yaris

Hyundai Tucson

Renault Clio

Toyota Auris

Dacia Duster

Toyota C-HR

Toyota RAV 4

Renault Captur

BMW 3

Toyota Camry

Volvo XC60

Skoda Octavia

Volvo XC60

Kia Sportage

Renault Megane

Volvo XC90

Ford Kuga

Nissan Qashqai

Ford Mondeo

Mercedes GLC

Skoda Fabia

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara

Sytuacja na rynku wtórnym w II kwartale 2021 r.

W drugim kwartale 2021 r. na rynku aut używanych w Polsce ogłaszano 41.462 nowych używanych samochodów, czyli o 1.566 aut więcej niż w pierwszym kwartale. Mediana ceny wzrosła o 3.688 zł., do kwoty 82.900 zł.Średnia wieku wynosiła 2,1 lat, a licznik wskazywał najczęściej 23.000 km.Najczęściej oferowane były Toyota Corolla (1.273 sztuk), Toyota Yaris (910 sztuk) i Opel Astra (854 sztuk).

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Janek (gość)

    Na pierwszych miejscach same toyoty, to chyba o czymś świadczy ale jakbym miał kupować samochód to postawiłbym na nową hybrydową toyotę.

  • Tomek (gość)

    Najczęściej ogłaszane, nie najczęściej kupowane. To może oznaczać kłopoty ze zbyciem Toyoty, a nie duży popyt.

  • Masz rację (gość)

    To świadczy o jakości aut skoro ktoś pozbywa się nowych roczników. Miałem na sprzedaż firmowe Roomstery ,( 2 szt ) i jednego Yarisa. Skody sprzedały się w dniu ogłoszenia a Yaris po 4 miesiącach i 3 x był przeceniany od cen rynkowych

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości