Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kupujesz używany samochód? Pamiętaj, żeby sprawdzić opony

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kupujesz używany samochód? Pamiętaj, żeby sprawdzić opony Bynajmniej nie chodzi o to, żeby kopać w opony. Tym sposobem można pokazać tylko, jak mało wie się o motoryzacji. Podpowiadamy, jak sprawdzać opony, kupują auto z drugiej ręki.

Rozsądni nabywcy samochodów zawsze sprawdzają, czy będą zadowoleni z opon zamontowanych na samochodzie. Sprawdzają, czy opony nie są zużyte, a więc potencjalnie niebezpieczne. Pamiętaj, że te cztery obszary gumy, będące jedynym elementem pojazdu mającym kontakt z nawierzchnią są absolutnie nieodzowne w zapewnieniu ci bezpieczeństwa na drodze.

Wiedza o oponach przekłada się na lepszą cenę samochodu

Jeśli opony są zużyte i trzeba je wymienić od razu po zakupie, jest to argument, żeby obniżyć cenę samochodu. Można go więc wykorzystać w negocjacjach ze sprzedającym. Podstawowe rozeznanie w markach opon także pomaga. Opony mogą być nowe, ale czy ich marka naprawdę zagwarantuje ci odpowiednie bezpieczeństwo? Czy ta marka oferuje długotrwałe osiągi, czy będziesz musiał zmieniać opony częściej niż zazwyczaj? Skorzystaj z wiedzy, aby dokonać właściwego wyboru i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Jak bezpieczne są używane opony?

Przed montażem używanych opon należy zlecić specjaliście ich dokładny przegląd. Z prostego powodu: ty musisz wiedzieć, czy są bezpieczne, a fachowiec powie ci, czy ich użytkowanie będzie zgodne z przepisami. Oczywiście, jeśli chcesz 200 procent bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich, najlepiej zaufać nowym oponom uznanej marki.

Jak odczytywać oznaczenia na oponie

Podstawowa kontrola stanu opon

Nie trzeba być ekspertem, żeby sprawdzić, czy rowki bieżnika nie są zbyt płytkie, aby skutecznie odprowadzać wodę. W przypadku nowoczesnego opon to bardzo niebezpieczne!
Warto wiedzieć, że w przypadku opon letnich lub opon do użytku ogólnego minimalna dopuszczalna głębokość rowków bieżnika wynosi 1,6 mm. Ale lepiej nie jeździć samochodem na oponach z bieżnikiem cieńszym niż 3 mm. Dla opon zimowych minimalna głębokość bieżnika w niektórych krajach europejskich to 3–4 mm.

Oczywiście pewien stopień zużycia opon jest dopuszczalny. Dwie opony o podobnym stopniu zużycia należy montować na jednej osi. Podobnie jest z rzeźbą bieżnika – zaleca się montaż opon z tym samym wzorem bieżnika na jednej osi. W wielu krajach jest to wymóg prawny.

Często zapominamy jednak o kole zapasowym. Sprawdź, czy w samochodzie, który chcesz kupić jest koło zapasowe i sprawdź, w jakim jest stanie.

Jak sprawdzać zużycie opon

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu opon, wymień je na nowe. Najlepiej takie, które mają dobre parametry: optymalne bezpieczeństwo, trwałość i oszczędność paliwa.

Materiał przygotowany przez Michelin

fot. Getty Images

Kupujesz używany samochód? Pamiętaj, żeby sprawdzić opony
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kupujesz używany samochód? Pamiętaj, żeby sprawdzić opony

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości