Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kurs zbijający punkty karne także dla tych, którzy mają ich 24

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kurs zbijający punkty karne także dla tych, którzy mają ich 24 Kierowcy, którzy zgromadzili na swoim koncie 24 punkty karne, mogą korzystać z kursów obniżających ich liczbę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

O wyroku WSA napisała "Rzeczpospolita". Orzeczenie sądu to dobra wiadomość dla kierowców, którzy mają na koncie dużą liczbę punktów karnych. Zgodnie z przepisami zmotoryzowany może w ciągu roku zgromadzić 24 punkty karne. Jeżeli dostanie ich więcej, straci prawo jazdy. Aby odzyskać uprawnienia, będzie musiał zdać egzamin.

Zobacz też: Punkty karne - niezbędnik kierowcy. Poradnik

Raz na pół roku kierowca może przejść kurs nt. zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trwa on jeden dzień, kosztuje 300 zł, a po jego dbyciu z konta kierowcy znika sześć punktów karnych. Kursy te organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

WSA w Gliwicach zajął się tą sprawą na wniosek kierowcy, któremu odebrano prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby 24 punktów karnych. Kierowca bronił się, że zanim dotarło do niego urzędowe pismo z decyzją o odebraniu uprawnień, zdążył on wziąć udział w szkoleniu, redukującym liczbę punktów karnych.

Zobacz też: Od maja nowy i ostrzejszy tarfyfikator punktów karnych. Pobierz PDF

Startosta powiatowy, który na wniosek policji decyduje o odebraniu prawa jazdy, podtrzymał swoją decyzję. Podtrzymało ją Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Ta instytucja powołała się na rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, z którego wynika, że szkolenie redukujące liczbę punktów karnych może odbyć kierowca, który ma ich nie więcej niż 24.

WSA nie zgodził się z tą argumentacją. Sędziowie przypomnieli, że w ustawie prawo o ruchu drogowym - a więc akcie nadrzędnym wobec rozporządzenia - jedynym warunkiem, który musi spełnić kierowca, by wziąć udział w szkoleniu jest posiadanie prawa jazdy dłużej niż rok.

Dopóki sprzeczne przepisy nie zostaną poprawione, kierowcom, którzy będą chcieli uniknąć ponownego egzaminu na prawo jazdy, pozostanie droga sądowa.

Kurs zbijający punkty karne także dla tych, którzy mają ich 24
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kurs zbijający punkty karne także dla tych, którzy mają ich 24

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości