Kursy redukujące punkty karne coraz popularniejsze

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Jak podaje "Rzeczpospolita", ze względu na nowelizację przepisów dotyczących redukcji punktów karnych, w ostatnich tygodniach wzrosła popularność kursów pozwalających zmniejszyć ich liczbę. Od stycznia 2013 roku, kiedy to wejdą w życie nowe przepisy, będzie łatwiej stracić uprawnienia do kierowania pojazdem.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Kilka dni temu Ministerstwo Transportu przedstawiło nowy taryfikator mandatowy, który sprawił, że takim wykroczeniom, jak np. jazda bez pasów bezpieczeństwa czy bezprawne parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, została przypisana znacznie większa ilość punktów karnych, niż dotychczas.

Co więcej, policjanci nie mają w tej chwili żadnych ograniczeń dotyczących nakładaniu mandatów na kierowców. Może się zatem okazać, że w ciągu kilku minut, za sprawą serii popełnionych wykroczeń, kierowca nie tylko otrzyma wysoki mandat, lecz także straci uprawnienia do kierowania pojazdem.

Według "Rzeczpospolitej", nowy taryfikator znacząco przyczynił się do wzrostu popularności kursów redukujących. Dzięki nim, jednorazowo, każdy posiadacz prawa jazdy może pomniejszyć swoje konto o 6 punktów karnych biorąc udział w kilkugodzinnym szkoleniu.

– "W stolicy zainteresowanie jest większe o 50 proc." – mówi w wywiadze z "Rzeczpospolitą" Tomasz Matuszewski z WORD w Warszawie. Według podanych przez niego informacji, w pierwszym kwartale 2011 roku liczba kursantów wynosiła 615, podczas gdy w 2012 już 818. Podobnie jest w innych polskich miastach. Jednak nie tylko nowy taryfikator przyczynił się do spopularyzowania kursów redukujących.

Od 1 stycznia 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy, które całkowicie zlikwidują tego rodzaju usługi. Jednak kierowcom, którzy zgromadzą ponad 24 punkty karne, nie zostanie odebrane prawo jazdy. Zostaną oni skierowani na obowiązkowy kurs reedukacyjny, który będzie trwał aż 5 dni, zaś jego koszt będzie się kształtował na poziomie 500 zł. Po jego zakończeniu, kierowca otrzyma zaświadczenie z którym będzie musiał się udać do startosty. Dopiero wtedy będzie mógł dalej legalnie prowadzić samochód.

Jeśli w ciągu 5 lat od odbycia kursu ponownie zgromadzi on ponad 24 punkty karne, uprawnienia do kierowania pojazdem zostaną mu odebrane. Chcąc je odzyskać, będzie on musiał udać się do szkoły nauki jazdy i odbyć cały kurs, podobnie jak kandydaci na kierowców, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Ale bardziej restrykcyjne przepisy objęły nie tylko kierowców, lecz również funkcjonariuszy. Od 1 stycznia 2013 roku będą oni mogli jednorazowo doliczyć do konta kierowcy maksymalnie 10 punktów karnych.

Co się zmieni od 1 stycznia 2013 roku:

1. Osoby, które przekroczą 24 punkty karne w ciągu 12 miesięcy nie stracą uprawnień, lecz zostaną skierowane na obowiązkowy kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne.

2. Trwający 5 dni i kosztujący 500 zł kurs trzeba będzie odbyć w ciągu 30 dni od otrzymania nakazu jego odbycia.

3. Po ukończeniu kursu kierowca będzie musiał przedstawić staroście zaświadczenie o ukończeniu kursu.

4. Jeśli w ciągu pięciu lat po odbyciu kurs kierowca zgromadzi kolejne 24 punkty (razem 48) wtedy straci prawo jazdy.

5. Po stracie prawa jazdy kierowca będzie musiał ponownie odbyć kurs na prawo jazdy oraz zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

6. Szkolenia redukujące 6 punktów karnych zostaną zlikwidowane.

7. Funkcjonariusze jednorazowo będą mogli naliczyć maksymalnie 10 punktów karnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty