Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Kurtyna w górę!

Data publikacji: Autor: Michał Kij

Fot. R.Polit: Salon Samochodowy w Genewie świętuje swoje 100-lecie. To piękny wiek. Rozpoczął się 75. Salon Samochodowy w Genewie. To jedna z największych imprez gromadzących producentów aut, dziennikarzy i fanów motoryzacji.

Salon w Genewie nie przypomina tym razem wystawy drogiego sklepu lecz scenę teatralną. Przy okazji świętuje się 100-lecie tej wystawy, która po raz pierwszy odbyła się w tym mieście w 1905 roku. Fot. R.Polit: Salon Samochodowy w Genewie ¶wiêtuje swoje 100-lecie. To piêkny wiek.

 

Najważniejsze premiery popularnych modeli mamy za sobą. Producenci tym chętniej dali się ponieść wyobraźni i serwują kierowcom egzotyczny koktajl. W marcu zadebiutowały w Fot. DaimlerChrysler: Tego jeszcze nie by³o! Mercedes-Benz klasy B w klasie VW Golfa. Firmowy dzia³ marketingu obdarza Mercedesa B mianem Compact Sports Tourer. Szwajcarii prawdziwe gwiazdy.

 

Coś takiego jak „przeciętny samochód” powinno być wpisane do „Czerwonej księgi” ginących gatunków. W „klasie Golfa” zjawia się... Mercedes. Nowy model wyrasta ponad tłum funkcjonalnością wnętrza. Bagażnik można powiększyć z 544 do 2245 l. Jeśli dodać do tego szczyptę wyrafinowania znaną z CLS można uwierzyć, że Mercedes-Fot. Renault:
Prototypowy Renault Z17 zosta³ stworzony do ¿ycia w mie¶cie - ma trzy fotele i baga¿nik za kierowc±. Benz klasy B zasługuje na miano Compact Sports Tourer, jakim obdarza go firmowy dział marketingu.

 

Samochód, który nie jest podszyty niespodzianką nie ma u projektantów szans. Prototypowy Renault Z17, stworzony do życia w mieście ma trzy fotele i bagażnik za kierowcą. Fot. Peugeot: Peugeot 407 Coupe Prologue ma pod pokryw± diesla V6 typu HDi o mocy 200 KM. Na razie pokazano wersjê studyjn±. Wspaniały, bardzo francuski Peugeot 407 Coupe Prologue będzie kusić klientów w salonach dilerskich już w przyszłym roku. W środku najwyższej jakości materiały i automatyczna skrzynia biegów. A pod pokrywą silnika? Diesel V6 typu HDi o Fot. Saab: Saab 9-3 SportCombi nazw± i wygl±dem sugeruje, ¿e nie jest odpowiednim ¶rodkiem lokomocji dla sadzonek truskawek. Sport jest teraz w modzie, wiêc kombi te¿ mo¿e byæ sportowe. mocy 200 KM. Peugeot jest znany ze swoich diesli.

 

Bo nic nie powinno być takim, jakim się wydaje. Silnik wysokoprężny trafił do nowego Lexusa IS. Prototypowy, terenowy Nissan Zaroot ma drzwi otwierane jak Mercedes 300 SL. Saab 9-3 SportCombi i nazwą i wyglądem sugeruje, że nie jest odpowiednim  środkiem lokomocji dla sadzonek Fot. Fiat: Nowo¶æ Fiata - Croma - celuje gdzie¶ miêdzy minivanem, a tradycyjnym kombi i na pewno nie zepsuje szyków Alfie Romeo i Lancii. truskawek. Kto jednak mógłby się spodziewać, że w miejscu koła zapasowego fabryka montuje na życzenie głośnik niskotonowy? Przynajmniej po złapaniu gumy, można posłuchać dobrej muzyki.

 

Posługując się autem uniwersalnym Fiat w przewrotny sposób powraca do klasy średniej. Wskrzesił nawet starą nazwę Croma. Mierzący 4,7 m długości samochód o podwyższonym dachu może być wyposażony w jeden z pięciu silników: dwu benzynowych i trzech wysokoprężnych. Do wyboru są skrzynie: manualna i automatyczna. Croma celuje gdzieś Opel przygotowa³ now± generacjê przebojowej Zafiry. Fotele sk³ada siê jeszcze wygodniej ni¿ w poprzedniku. między minivanem, a tradycyjnym kombi i na pewno nie zepsuje szyków Alfie Romeo i Lancii. Gorzej, że może również nie podjąć skutecznej rywalizacji z konkurencją, a to byłby kolejny bolesny cios dla Fiata.

 

Włochom marzyłby się sukces Zafiry. Minivan Opla pokaże się w Genewie w nowej szacie. Jego wnętrze nagradzane za łatwość zmiany aranżacji jest pod tym względem jeszcze Mitsubishi Coltowi wystarczy³o obci±æ dach, by awansowa³ do wa¿nych, genewskich premier. Od przysz³ego roku bêdzie budowany w niewielkiej liczbie przez Pininfarinê. lepsze. Podróż uprzyjemnia dostępny w opcji panoramiczny dach, a bezpieczniejszą czynią ją biksenonowe reflektory doświetlające zakręt.

 

Diabeł tkwi w szczegółach. Mitsubishi Coltowi wystarczyło obciąć dach, by awansował do ważnych, genewskich premier. Od przyszłego roku będzie budowany w niewielkiej liczbie przez Pininfarinę. Od zaraz w sprzedaży jest Astra OPC, Brera jest dla Alfy Romeo wa¿nym krokiem. Zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro coupe 2+2 mo¿e staæ siê wizytówk± firmy. zbliżająca się prędkością maksymalną do kastrowanych ogranicznikami czołowych modeli Mercedesa i BMW. Goni ją Focus ST z pięciocylindrowym silnikiem Duratec o mocy 220 KM.

 

Samochody te, aspirując do genewskiej elity muszą zmierzyć się z takim lwami salonowymi jak nowe Ferrari F430 Spider, Lew salonowy - Ferrari – przedstawi³ odkryt± wersjê znanego modelu. Nazywa siê F430 Spider. Mazda MX-5 i Alfa Romeo Brera. O ile Ferrari jest tylko kolejną wersją znanego modelu, to Brera jest dla Alfy ważnym krokiem. Zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro coupe 2+2 może zostać wizytówką firmy i zastąpić w tej roli udaną 156. Konstruktorzy twierdz±, ¿e najtrudniej jest opracowaæ ma³y samochód. Z tego punktu widzenia wa¿na by³a premiera
trojaczków: Citroen C1, Peugeot 107 i Toyota Aygo.

 

Klasycznie piękna Brera jest jedną z niewielu tegorocznych premier, która nie wywołuje rozbawienia, czy szoku. Inną jest europejski model Cadillaka korzystający z płyty podłogowej Subaru przedstawia samochodzik R1z napêdem na jedn± o¶ lub na wszystkie ko³a. Auto sprzedawane jest na razie w Japonii, wiêc silnik ma pojemno¶æ 660 cm3 . Saaba 9-3 i silnika australijskiego Holdena. Takie zestawienia to już norma. W Czechach będą powstawać francuskie i  japońskie samochody, napędzane silnikiem benzynowym z Polski. Mowa oczywiście o trojaczkach: Citroen C1, Peugeot Koncepcyjny Nissan Zaroot wygl±da jak wprawka m³odego adepta szko³y stylistycznej. 107 i Toyota Aygo. Zaiste, dumna ze swej neutralności Szwajcaria jest najdogodniejszym miejscem spotkań dla współczesnych samochodów.

 

Genewski salon motoryzacyjny potrwa do 13 marca.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości