Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

La Marquise - najstarsze jeżdżące auto na sprzedaż

Data publikacji: Autor: (kn)

Fot. RM Auctions La Marquise, najstarszy jeżdżący samochód na świecie zostanie wystawiony na sprzedaż. Licytacja odbędzie się 7 października w domu aukcyjnym RM Auctions, w amerykańskim stanie Pensylwania.
Fot. RM Auctions La Marquise to jedynie przydomek nadany zabytkowemu automobilowi. Jego prawdziwa nazwa to De Dion Bouton et Trepardoux Dos-a-Dos Steam Runabou. Został on nadany na cześć matki zleceniodawcy projektu, którym był hrabia Jules Albert De Dion. Konstrukcji pojazdu podjęli się wówczas Gorges Bouton i Charles-Armand Trepardoux. Jego budowę zakończyli w 1884 roku we Francji. Było to 12 lat przed tym, jak Henry Ford zbudował swój pierwszy samochód.

CZYTAJ TAKŻE

Prototyp Syreny 607 odnaleziony w garażu

Jedyny w Polsce Austin American Roadster


Zabytkowa maszyna porusza się dzięki dwóm silnikom parowym. Zasila je zbiornik zdolny pomieścić 151 litrów wody. Tego typu napęd pozwalał na pokonanie około 32 km z prędkością maksymalną wynoszącą 61 km/h. Pojazd mierzy 2,7 m długości i waży 953 kg. Koła zbudowane są z metalowych listew pokrytych gumą.

Samochód był w posiadaniu hrabiego De Dion do 1906 roku. Sprzedał go wtedy francuskiemu oficerowi, Henriemu Doriolowi, który był w jego posiadaniu przez 81 lat. W 1987 roku przekazał on ten pojazd Timowi Moore z brytyjskiego Veteran Car Club, który wykonał niezbędne prace renowacyjne.

Szacuje się, że licytowany pojazd może osiągnąć cenę nawet 2,5 mln dolarów.

Źródło: onet.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości