Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Ładowarka indukcyjna w aucie. Jak działa?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Opel W wybranych wersjach modelu ADAM firma Opel oferuje zintegrowaną ładowarkę bezprzewodową, umożliwiającą indukcyjne ładowanie baterii telefonu komórkowego, bez plątaniny kabli. Wystarczy umieścić smartfon na zintegrowanej ładowarce, a proces bezprzewodowego ładowania rozpocznie się automatycznie.

Fot. Opel Ładowanie bezprzewodowe (zwane także indukcyjnym) polega na wykorzystaniu pola elektromagnetycznego do przesyłania energii pomiędzy dwoma obiektami za pośrednictwem stacji ładowania. Energia jest przesyłana przez sprzęg indukcyjny do innego urządzenia elektrycznego, gdzie może zostać wykorzystana do naładowania baterii lub zasilania tego urządzenia.

Cewka indukcyjna w ładowarce wytwarza przemienne pole elektromagnetyczne, a druga cewka indukcyjna w urządzeniu mobilnym pobiera energię z pola elektromagnetycznego i zamienia ją z powrotem na prąd elektryczny do ładowania baterii.

Dzięki akcesoriom w postaci stacji dokujących technologia ta jest dostępna także w wielu modelach samochodów. Jednakże taka stacja dokująca nadal musi być podłączona do instalacji elektrycznej pojazdu, a w zależności od miejsca i sposobu jej zainstalowania może ona mniej lub bardziej ograniczać pole widzenia kierowcy.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

Lepszym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie wbudowanej bezprzewodowej ładowarki smartfonów. W modelu ADAM bezprzewodowa ładowarka znajduje się w konsoli środkowej przed dźwignią zmiany biegów i jest ona kompatybilna ze standardami „Qi” i „Powermat”. Kierowca może sparować telefon obsługujący ładowanie bezprzewodowe z samochodem poprzez moduł Bluetooth oraz korzystać zarówno z funkcji telefonu, jak i odtwarzacza muzyki bez odrywania rąk od kierownicy. Telefon jest w tym czasie stale ładowany i nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu.

Funkcja bezprzewodowego ładowania jest dostępna za dopłatą 600 zł we wszystkich wersjach ADAM‑a oprócz podstawowej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości