Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Łańcuchy przeciwśniegowe

Data publikacji: Autor: (ms)

 Łańcuchy na kołach są w samochodzie potrzebne nie tylko podczas wyprawy w tereny górskie. Przydają się wszędzie, gdzie drogi bywają oblodzone lub zasypane śniegiem.

Kupno łańcuchów nie sprawia już trudności. Można je nabyć nawet w stacjach benzynowych lub supermarketach. Zalecam jednak sklepy specjalistyczne, w których personel doradzi typ łańcucha najodpowiedniejszy do samochodu i potrzeb klienta, a także jego możliwości finansowych.

Najważniejszy wzór
Łańcuchy mają różne "fasony" - różnią się wzorem, w jakie ogniwa układają się na oponie, a także materiałem, z którego są wykonane, a w związku z tym i skutecznością. Im więcej metalowych splotów znajduje się na bieżniku, tym łatwiejsza będzie jazda po zaśnieżonej nawierzchni.
Kupując łańcuchy, warto zwrócić uwagę na kształt ich ogniw. Wykonane z okrągłego drutu są mało skuteczne, dlatego należy wybierać ogniwa o ostrych krawędziach, wżynających się w śnieg lub lód. Ważna jest też wielkość oczek łańcucha. Kiedyś miały one przekrój 16 lub 14 mm, teraz powszechnie stosowane są 12-milimetrowe.

Sprawdź, jak długo się zakłada
Łańcuchy zakłada się zwykle w złych warunkach - podczas mrozu, na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze.
Na naszym rynku są dostępne łańcuchy, które montuje się w kilkanaście sekund. Od tradycyjnych różnią się specjalną zapadką, która przy zakładaniu automatycznie naciąga łańcuch i nie pozwala mu się rozciągnąć podczas jazdy.

Mogą służyć latami
Łańcuchy, jeśli są właściwie użytkowane, mogą służyć przez kilka sezonów. Nie wymagają też specjalnych zabiegów konserwacyjnych - po sezonie należy je umyć, wysuszyć i schować do pudełka. Można je także naprawiać.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości