Wszystko
o samochodach

Motosport / Pozostałe sporty

Latające pikapy czyli Monster Jam we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Latające pikapy czyli Monster Jam we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia Ogłuszający ryk doładowanych silników i kilkutonowe ciężarówki przelatujące w powietrzu po kilkanaście metrów. Tak wyglądały wyścigi monster trucków we Wrocławiu.

Monster trucki to amerykańskie ciężarówki na wielkich kołach o średnicy półtora metra i potężnych oponach. Ich kierowcy rywalizują na torze zmuszając ważące ponad 4,5 tony i wysokie na prawie 4 metry samochody do skoków i ślizgów w ostrych zakrętach.

Zobacz: Monster Jam we Wrocławiu - zdjęcia z zawodów monster trucków

Sport ten narodził się w USA i tam jest najbardziej popularny. Ale zawody monster trucków są organizowane także w innych krajach. W ostatni weekend możliwości tych maszyn można było podziwiać podczas imprezy Monster Jam na nowym stadionie we Wrocławiu.

Kierowcy monster trucków rywalizują w dwóch konkurencjach. Pierwszą jest wyścig równoległy, w którym zawodnicy walczą parami. Drugą freestyle, czyli indywidualne pokazy każdego z kierowców. Ta ostatnia konkurencja jest najbardziej widowiskowa.

Kierowcy mają po 90 sekund, by pokazać na co stać ich i ich ciężarówki. Podczas konkurencji freestyle wielkie pikapy przeskakują nad usypanymi z piasku muldami, niszczą porozstawiane na torze wraki samochodów i driftują na piasku. Silniki monster trucków są tak głośne, że zagłuszają aplauz publiczności i trzask miażdżonych karoserii.

Liczy się długość skoku, efektowna demolka i brawura kierowcy monster trucka. Podczas Monster Jam we Wrocławiu popisy zawodników oceniało jury w składzie: Krzysztof Hołowczyc – a więc najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, bokser Tomasz Adamek i Przemysław Kaźmierski, piłkarz Śląska Wrocław.

Dan Evans powożący Disney XD, Charlie Pauken (Grave Digger) i George Balhan za kierownicą Mohawk Warriora zakończyli jazdę na dachu, ale nic im się nie stało. Wygrał Tom Meents jadący Maximum Destruction – pokaz siły jego maszyny był rzeczywiście miażdżący.

W wyścigu równoległym liczy się przede wszystkim kontrola nad potężną ciężarówką, napędzaną doładowanym 1500-konnym silnikiem o pojemności ok. 9,4 l. Kierowcy walczą parami, a lepszy z nich przechodzi do kolejnej rundy. Aby wygrać muszą być szybsi i nie mogą omijać przeszkód. Sposoby na to są dwa. Albo mniejsza prędkość na łukach i możliwość jazdy po wewnętrznej. Albo wyższa prędkość na prostych, ale też większe ryzyko poślizgu i utraty cennych sekund.

W wyścigu równoległym na torze we Wrocławiu najlepiej radził sobie Lee O’Donnel zasiadający za kierownicą potężnego Irona Mana. W finale pokonał jednego z najbardziej utytułowanych zawodników – Charlie Paukena powążącego Grave Diggerem. Ta półciężarówka z nadwoziem inspirowanym vanem Chevroleta z lat pięćdziesiątych jest najbardziej rozpoznawalnym monster truckiem na świecie.

W wyścigu finałowym fantastyczne przyspieszenie Grave Diggera nie wystarczyło do pokonania Iron Mana, którego kierowca lepiej radził sobie w ciasnych zakrętach. Walka trwała jednak do ostatnich sekund. Linię mety obaj kierowcy pokonali w samochodach lecących kilka metrów nad ziemią.

Zobacz: Monster Jam we Wrocławiu - zdjęcia z zawodów monster trucków

Wielkie owacje wrocławskiej publiczności zebrała również Debra „Madusa” Miceli, jedyna kobieta w stawce kierowców monster trucków.

Monster trucki mierzą ok. 3,8 m wysokości, są szerokie na 3,7 m i ważą po ok. 4,5 tony. Ich karoserie wykonane są włókna szklanego i skrywają konstrukcję nośną z rur stalowych. Napędzane są silnikami doładowanymi sprężarkami mechanicznymi i spalającym metanol. Moc silników to 1500 KM a pojemność 9,4 l.

Monster trucki mają napęd na obie cztery koła, dwie osie skrętne. Każde koło jest zawieszone na dwóch amortyzatorach o długości 76 cm, wypełnionych azotem. W połączeniu z wielkimi kołami o średnicy 168 cm i oponami ważącymi po 360 kg pozwalają one na kilkunastometrowe skoki tymi wielkimi pojazdami.

Dawid Kocik
fot. Tomasz Jaworski

Latające pikapy czyli Monster Jam we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Latające pikapy czyli Monster Jam we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości