Leasing lepszy niż kredyt samochodowy?

Artykuł sponsorowany
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Prowadzisz biznes i potrzebujesz firmowego samochodu? W przypadku przedsiębiorstw zakup auta za gotówkę nie zawsze się kalkuluje. Stąd też osoby prowadzące działalność wybierają pośród dwóch najbardziej popularnych rozwiązań: kredytu samochodowego i leasingu. Która z opcji jest korzystniejsza?
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Chociaż kredyt samochodowy i leasing są opcjami zbliżonymi do siebie, tak naprawdę wiele je różni. Co prawda z punktu widzenia przedsiębiorców w obu przypadkach należy płacić comiesięczne raty, jednak istota funkcjonowania obu rozwiązań jest odmienna. Sprawia to, że kredyt samochodowy i leasing mają wady i zalety.

Kredyt samochodowy - za i przeciw

Kredyt samochodowy to rozwiązanie pozwalające na rozłożenie kosztów zakupu pojazdu na comiesięczne raty z okresem kredytowania dochodzącym nawet do 8 lat. Dzięki temu firma nie jest obciążona zbyt wysokim wydatkiem, ponieważ zadłużenie rozkładane jest w czasie.

Warto jednak mieć świadomość, że kredyt samochodowy oznacza mnóstwo formalności - bank musi zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa oraz ocenić jego rentowność. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że po zaciągnięciu kredytu samochód po części należy do banku (w związku z cesją).

Minusem kredytu samochodowego są również kwestie podatkowe, co dla przedsiębiorstw ma ogromne znaczenie. W koszty firmowe można wliczyć jedynie część odsetkową raty.

Leasing - wady i zalety

Alternatywą kredytu samochodowego jest leasing dla firm. To ciekawa opcja, która przynosi wiele korzyści - także z podatkowego punktu widzenia.

W ramach leasingu, firma płaci comiesięczne raty za używanie pojazdu. Nie jest więc faktycznym jego właścicielem. Staje się nim dopiero, gdy zdecyduje się na wykup po zakończeniu umowy (wykup pojazdu nie jest obowiązkowy).

Atutem leasingu są ograniczone do minimum formalności. Ponadto wysokość comiesięcznych rat nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca może wliczać pełne raty w koszty uzyskania przychodu (zarówno część kapitałową, jak i część odsetkową).

Chcesz uzyskać więcej szczegółów na temat kredytu samochodowego i leasingu? Chcesz poznać wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Skontaktuj się z ekspertami: https://www.ideabank.pl/kontakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty