Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasing operacyjny czy finansowy?

(mj/ip)
Fot: Shutterstock
Fot: Shutterstock
W dzisiejszych czasach leasing jest bardzo często wybieranym środkiem przy zakupie samochodu. Decydując się na tę formę finansowania mamy do wyboru dwie możliwości: leasing operacyjny bądź finansowy. Obydwa mają zarówno swoje zalety jak i wady. Niezależnie od dokonanego wyboru, największym plusem jest brak konieczności zaangażowania własnych środków na całą inwestycję.

Zacząć należy od faktu, iż dla większości przedsiębiorców korzystniejszy pod względem podatkowym jest leasing

Fot: Shutterstock
Fot: Shutterstock

operacyjny. Dzięki tej formie finansowania przedmiot leasingowany jest ujawniany w aktywach przez firmę leasingową i to ona odpowiada za odpisy amortyzacyjne. Inną zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej, a także wszystkich rat czy opłat związanych z eksploatacją przedmiotu leasingu. Oczywiście, żeby móc skorzystać z wyżej wymienionych przywilejów należy zawrzeć umowę na czas określony. Musi ona trwać minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego, co w przypadku samochodu osobowego oznacza okres dwóch lat.

Drugą formą finansowania jest leasing finansowy. Dzięki niemu przedmiot zostanie włączony do majątku firmy, przez co będzie możliwe dokonanie samodzielnych odpisów amortyzacyjnych. W tej sytuacji odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej a także codzienne koszty użytkowania są kosztem uzyskania przychodu firmy. „Zaletą leasingu finansowego jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz minimalnego okresu trwania umowy. Warunkiem jest, aby umowa została podpisana na czas określony, ustalony między stronami. Po zakończeniu okresu leasingu dany przedmiot przechodzi na własność korzystającego i można go wykorzystywać dalej w firmie lub odsprzedać” – wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Kolejną ważną różnicą pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym jest kwestia VAT. Pierwsza forma traktowana jest jako usługa, co pozwala przedsiębiorcy na zapłatę VAT w ratach. Leasing finansowy jest zaklasyfikowany jako dostawa towaru, przez co podatek VAT należy zapłacić w całości wraz z pierwszą ratą leasingową.

Ostatnią kwestią dzielącą wcześniej wspomniane formy leasingu jest kwestia wykupu przedmiotu. W leasingu operacyjnym po upływie terminu umowy, własność przedmiotu może, ale nie musi zostać przeniesiona na leasingobiorcę. Najczęściej jednak zdarza się, iż klient po wpłacie wcześniej ustalonej kwoty wykupu nabywa przedmiot na własność. Leasing finansowy charakteryzuje się praktycznie brakiem wykupu. Przedmiot staje się automatyczną własnością leasingobiorcy po zapłacie ostatniej raty.

Podsumowując obie formy leasingu mają swoje zalety i wady. Decyzja o wyborze danej formy finansowania powinna zależeć bezpośrednio od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca, a także od przedmiotu, który ma zamiar nabyć. W obydwu przypadkach leasing charakteryzuje się korzyściami podatkowymi, a także maksymalnie uproszczonymi procedurami oraz wyższą dostępnością uzyskania finansowania.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty