Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Leasing samochodu. Na czym polega?

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Fot. Archiwum Leasing to użytkowanie rzeczy przez leasingobiorcę za wynagrodzeniem, w określonym czasie i na warunkach określonych w umowie.

Fot. Archiwum Kodeks cywilny stanowi, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Oznacza to, że firma leasingowa kupuje daną rzecz (w naszym przypadku pojazd), po czym przekazuje go za opłatą leasingobiorcy do używania. Po upływie czasu, na który została zawarta umowa, może dojść do przeniesienia własności pojazdu, jeśli strony zapisały to w umowie.

Korzystający powinien używać rzeczy w sposób określony w umowie leasingu, a gdy umowa tego nie określa - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Zatem leasingodawca może w umowie narzucić leasingobiorcy pewne ograniczenia w korzystaniu z samochodu. Leasngobiorca nie może też samodzielnie dokonywać zmian w pojeździe, chyba że wynikają one z jego przeznaczenia, czyli może np. wymienić koło, ale już nie może dokonywać przeróbek auta.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Leasing stanowi popularny sposób finansowania pojazdów firmowych. Dzięki niemu można mieć samochod bez konieczności angażowania własnych środków finansowych, przy tym leasing nie osłabia zdolności kredytowej. Wyróżniamy leasing operacyjny (częstszy)  i finansowy, oba te rodzaje różnią się od siebie głównie kwestiami podatkowymi. W pierwszym przypadku pojazd leasingowany zaliczany jest do majątku leasingodawcy, w drugim leasingobiorcy, co ma określone konsekwencje. Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest to, że w przypadku leasingu operacyjnego ratę leasingową można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing jest szczególnie atrakcyjny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż w przypadku tych osób przy kredycie brana jest pod uwagę także ich „prywatna” zdolność kredytowa.

Zanim zdecydujemy się na leasing pojazdu, powinniśmy zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy leasingu (czyli OWUL). Z punktu widzenia leasingobiorcy najważniejsze znaczenie mają zapisy dotyczące opłat i kosztów, czyli stawek opłat leasingowych oraz możliwości ich zmiany czy kar umownych, które mogą być nałożone np. za przekroczenie limitu przebiegu pojazdu czy spóźnienie z zapłatą raty. Ważny jest też sposób rozliczenia po zajściu szkody całkowitej, zapisy dotyczące wcześniejszego rozwiązania umowy czy ograniczeń związanych z dysponowaniem autem, np. udostępniania go innym osobom czy ograniczenia w wyjeżdżaniu za granicę.

Leasingobiorca musi spłacać terminowo raty leasingowe. Jeśli tego nie będzie robił, to firma leasingowa może wezwać go do spłaty, wyznaczając dodatkowy termin, a po jego bezskutecznym upływie ma prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym.

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kudlaty06 (gość)

  A jaki leasing byście najbardziej polecali? Czym kierować się przy wyborze? Ostatnio trafiłem na reklamę Platformy Finansowej z niby całkiem dobrą ofertą czy ktoś może korzystał z ich usług? Dziękuję za odpowiedzi.

 • Hueg (gość)

  Platforma finansowa jest dość popularna jeśli chodzi o takie leasingi przez internet, korzystałem raz z i-leasingu na kilka urządzeń do biura, ale samochodu nie brałem u nich w leasing, zapytaj o ofertę, obsługa na pewno coś ciekawego zaproponuje.

 • alka (gość)

  Właśnie szukam dobrego leasingu, jak można tak jak piszecie w tym i-leasingu przez internet przez tą wspomianą platformę to sprawdzę bo było by szybciej

 • tomek987322 (gość)

  Hahaha, ale tępy spam! "Słyszałem, że są dobrzy" "najlepsi" - ściema ile wlezie :P

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości