Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Legendarna Syrena Sport wkrótce powróci na drogi. Zobacz zdjęcia

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Legendarna Syrena Sport wkrótce powróci na drogi. Zobacz zdjęcia Mirosław Mazur z podlubelskiego Dominowa dopiął swego. Rekonstrukcja Syreny Sport - najpiękniejszego auta PRL - dobiega do końca.

Zrekonstruowany samochód będzie zaprezentowany 1 maja w Warszawie w 52 rocznicę premiery.

Gdy po raz pierwszy byliśmy w Dominowie u Mirosława Mazura, replika Syreny Sport przypominała niemowlaka. Było już widać kształt karoserii. Silnik i elementy skomplikowanego zawieszenia czekały na montaż.

– Teraz wkraczam w finalną fazę rekonstrukcji. W przyszłym tygodniu będę malować dach, składać ostatnie elementy. Prace przy karoserii skończę w lutym, pierwsze jazda w marcu – opowiada Mirosław Mazur.

Zobacz też: Syrena Sport - motoryzacyjna legenda PRL powróci

Przypomnijmy, że Mirosław Mazur jest pasjonatem motoryzacji. Owocem jego pasji liczne motowariacje. Z 20-letniego Forda Fiesty zrobił buggy, jego przeróbka Porsche 924 w klimacie Bertone wciąż wzbudza sensację.

– Jednak moja prawdziwa miłość to Syrena Sport. Kiedy cztery lata temu po raz pierwszy zobaczyłem jej unikalne zdjęcia, serce zabiło mocniej. Wiedziałem, że muszę odbudować ten samochód – wspomina Mirosław Mazur.

Zobacz zdjęcia Syreny Sport budowanej przez Mirosława Mazura

Syrena Sport wraca

Syrenka Sport zadebiutowała 1 maja 1960 r. Niestety nie przypadła do gustu komunistycznej wierchuszce. Do tego stopnia, że „czerwoni” zakazali nawet poruszać się Syreną Sport po Warszawie. Podobno sam Gomułka wydal ten zakaz.

Jednak Syrenka Sport wraca. Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Lubelskiego organizuje do Warszawy wyprawę pojazdów zabytkowych. Planują ją na 1 maja, w 52-rocznicę pierwszego oficjalnego pokazu Syreny Sport. Gwiazdą będzie replika z Dominowa, replika Syreny Sport zaparkuje oczywiście pod Pałacem Kultury i Nauki.

Laminat gotowy, czas na ostatni montaż

Podobnie jak pierwowzór, tak i replika posiada nadwozie z laminatów. Jest czerwona, lekka, bardzo ładna i wykonana przy użyciu tej samej technologii.

– 50 lat temu inżynier Cezary Nawrot eksperymentował. Miał sporo kłopotów z nadwoziem, m.in. górne ramki okien drzwi bocznych po prostu gięły się. Teraz mam większą wiedzę, dlatego mogłem wyeliminować błędy pierwowzoru. Moja Syrena Sport ma sztywniejsze nadwozie, zdejmowany dach, dlatego w słoneczne dni może być także kabrioletem – dodaje Mirosław Mazur.

Dolna część nadwozia jest już polakierowana, na czerwono.

– Na lakierowanie czeka już tylko dach i maska. Na montaż oczekują elementy wykończenia środka oraz niektóry części silnika. Wczoraj przywiozłem kolektor wydechowy, w przyszłym tygodniu nastąpi próbne odpalenie – opowiada Mirosław Mazur.

Zobacz zdjęcia Syreny Sport budowanej przez Mirosława Mazura

Pierwsza jazda Syreny Sport planowana jest w marcu.

– Przed majowa premierą w Warszawie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Moja Syrena Sport będzie wielką sensacją. Replika to także hołd odważnym ludziom z zespołu inżyniera Nawrota, ale również najważniejszy samochód mojego życia – kończy Mirosław Mazur.

WYPRZEDZIŁA SWOJE CZASY

Syrena Sport opracowana przez zespół inż. Cezarego Nawrota była hitem 1-majowego pochodu w 1960 roku. Nadwozie wykonano z laminatu opartym płycie podłogowej seryjnej Syreny, powiększając rozstaw kół. Pod płaską i aerodynamiczną maską zastosowano silnik typu boxer skonstruowany przez Władysława Skoczyńskiego. Wybudowano jeden egzemplarz Syreny Sport, polakierowany na krwistoczerwony kolor. W Europie Zachodniej Syrena Sport uzyskała miano najpiękniejszego auta z krajów demokracji ludowej. Jedyny egzemplarz Syreny Sport dokonał żywota w 1978 roku, pocięty w Falenicy pod Warszawą.

 
Paweł Puzio

Legendarna Syrena Sport wkrótce powróci na drogi. Zobacz zdjęcia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Legendarna Syrena Sport wkrótce powróci na drogi. Zobacz zdjęcia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości