Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Lekki jednoślad

Data publikacji: Autor: (ml)

 Pierwsze polskie motocykle ze znakiem SHL pojawiły się w 1947 r. Konstrukcja tych jednośladów o symbolu SHL MO4 była oparta na przedwojennym modelu SHL 100.

 

Motocykl MO4 był wyposażony w silnik typu SO1 o pojemności skokowej 0,125 litra, produkowany w Państwowych Zakładach Lotniczych numer 3 we Wrocławiu, a później w WSK, również we Wrocławiu.

 

Jednoślad miał bardzo małą masę własną, ponieważ jego konstrukcja była prosta. Pojazd nie miał akumulatora, a tylne koło było sztywno mocowane w ramie. Miał tylko jedno siedzenie dla kierowcy.

 

Prezentowany w poznańskim Muzeum Motoryzacji egzemplarz pochodzi z ostatniej serii MO4, gdyż w 1953 r. wprowadzono do produkcji wersję zmodernizowaną jako model MO5.

 

Zenon Dutkiewicz, Automobilklub Wielkopolski

 

– Zawodnik Automobilkubu Wielkopolski zdobył na tym motocyklu tytuł Mistrza Polski. Jest to jedyny, jak dotychczas, tytuł najlepszego zawodnika w kraju wywalczony przez przedstawiciela naszej organizacji motoryzacyjnej.

 

Muzeum Motoryzacji...

 

... zaprasza pięć dni w tygodniu, w niedziele, wtorki, środy, piątki i soboty od godziny 10 do 16. Grupy mogą korzystać z pomocy przewodnika, który zapozna je ze szczegółami historii prezentowanych pojazdów. Wizyty grup zamawia się telefonicznie: (61) 84 76 359.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości