Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Lepiej być biednym i brzydkim

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

W sieci autokomisów zainwestowały banki. Mówią, że cywilizują rynek aut używanych, ale tak naprawdę niewiele zmieniły. Czasem przesadzają.  

 

Już w styczniu ruszyła sieć GEpard, firmowana przez GE Capital Bank. Sporo później, bo w maju, zaczęła funkcjonować stworzona przez Dominet Bank sieć Autotu. Na początku lipca ta druga obejmowała już jednak ponad 150 autokomisów, podczas gdy GEpard 100. Ale ogólnopolski wyścig sieci trwa nadal. Pod koniec 2004 r. Autotu ma skupiać 400 autokomisów, GEpard - 200.

 

Autokomisom postawiono wysokie wymagania, ale przede wszystkim co do wyposażenia i wyglądu (np. w sieci w Autotu muszą mieć m.in. dwa stanowiska do obsługi kredytowej, komputer z dostępem do Internetu, parking dla klientów, ogrodzenie pomalowane w barwy sieci) dając im niewiele w zamian. Sieci są jednak promowane i reklamowane, na czym zyskują tworzące je autokomisy.

 

Banki wchodzą do komisów, bo chcą pozyskać jak największą rzeszę klientów na swoje kredyty. Wymyślają różne wabiki i czasem przesadzają. Tak jest w przypadku "Kredytu na Auto z Gwarancją" w sieci Gepard.

 

Żeby nabyć tam auto z gwarancją klient musi spełnić dwa warunki: kupowane auto nie może mieć więcej niż 10- lat lub ponad 150 tys. km przebiegu, zaś kupujący bierze nie mniej niż 10 tys. zł kredytu na okres nie krótszy niż rok. Jeżeli klient kredytu nie weźmie (bo ma akurat gotówkę) to gwarancji nie dostanie.

 

Zawsze myślałem, że lepiej być pięknym i bogatym, a tu proszę niespodzianka. W tym przypadku lepiej nie mieć za dużo pieniędzy. Poza tym gwarancja jest tylko ubezpieczeniem, które może sobie wykupić każdy, kto kupuje używane auto, musi wiedzieć tylko, gdzie i za ile.

 

Banki wykorzystały więc działające na rynku autokomisy do budowania własnej sieci sprzedaży kredytów. Komisy mają za to wymalowane parkany (w barwach sieci) i promocję. Reszta pozostała bez zmian.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości