Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39043 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Porady / Samochód latem

Letnie akcesoria. Co może się przydać w podróży?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Rozpoczyna się sezon wyjazdów wakacyjnych. Tysiące rodzin udadzą się na letni wypoczynek własnymi autami. Przed podróżą warto pomyśleć o przydatnych akcesoriach, które ułatwią jazdę i zabezpieczą bagaż.

Fot. Skoda Rozpoczyna się sezon wyjazdów wakacyjnych. Tysiące rodzin udadzą się na letni wypoczynek własnymi autami. Przed podróżą warto pomyśleć o przydatnych akcesoriach, które ułatwią jazdę i zabezpieczą bagaż.

Głównym problemem związanym z dłuższym wyjazdem na urlop jest bagaż, a raczej jego nadmiar. Jeśli na wakacje wybieramy się całą rodziną zmieszczenie wszystkich rzeczy, które będzie chciał ze sobą zabrać każdy z domowników może okazać się niewykonalne. Dlatego kilka dni przed podróżą dobrze jest zrobić przegląd tego, co zamierzamy zapakować do samochodu biorąc pod uwagę pojemność bagażnika.  

Jeśli już bagaż będzie skompletowany warto pomyśleć o tym, jak go rozmieścić w samochodzie. Chodzi zarówno o względy praktyczne jak i o nasze bezpieczeństwo.

- Podczas jazdy źle zabezpieczony bagaż może się przesunąć i spowodować zmianę środka ciężkości pojazdu, a w konsekwencji do zmiany toru jazdy. Ponadto trzeba uważać, aby bagaż nie utrudniał prowadzenia samochodu i nie zasłaniał widoczności świateł, tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazów – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.

Wielu producentów samochodów przykłada wagę do tego, aby ich auta były jak najbardziej funkcjonalne. W tej grupie szczególnie wyróżnia się Skoda, która proponuje wiele ciekawych rozwiązań. Są na przykład siatki, a nawet całe ich zestawy na podłogę bagażnika, które skutecznie przytrzymują przedmioty i zabezpieczają przed przesuwaniem się po komorze.

Wakacyjny wyjazd nie może się obejść bez napojów. Jeśli butelek wzięliśmy dużo, to ze względu bezpieczeństwa - nawet jeśli są one plastikowe - lepiej pozostawić je w bagażniku. Skoda proponuje w tym celu specjalne organizery, w których można umieścić butelki w pozycji pionowej. Organizery można też wykorzystać do innych celów, np. przewozić tam różne drobiazgi, aby nie przesuwały się one w kufrze podczas jazdy.

Do zabezpieczenia bagażu służą wspomniane już wyżej siatki. Bagażnik każdej Skody można wyposażyć w siatki pionowe i poziome, rozwieszone na podłodze, bocznych ścianach czy pod półką bagażnika. Dzięki temu nie tylko zabezpieczymy bagaż, ale również ograniczymy hałas powodowany obijaniem się różnych przedmiotów o ścianki przestrzeni bagażowej.

Rozpoczyna się sezon wyjazdów wakacyjnych. Tysiące rodzin udadzą się na letni wypoczynek własnymi autami. Przed podróżą warto pomyśleć o przydatnych akcesoriach, które ułatwią jazdę i zabezpieczą bagaż.

Fot. Skoda Innym funkcjonalnym rozwiązaniem jest podwójna podłoga bagażnika. W ten sposób dostępna przestrzeń można podzielić na dwie części i lepiej ją wykorzystać, chowając pod podłogą płaskie przedmioty. Takie rozwiązanie przydaje się, kiedy trzeba zabezpieczyć jakieś cenne lub delikatne rzeczy, tj.: jak aparat, kamera czy laptop. W przypadku Skody Kodiaq pod podłogę bagażnika można schować nawet roletę zasłaniającą przestrzeń bagażową. To dobre rozwiązanie, kiedy chcemy umieścić w kufrze jakiś większy przedmiot. A jeśli takie ustawienie bagażnika nie jest potrzebne, dodatkową podłogę można szybko ułożyć na spodzie bagażnika i w ten sposób powiększyć powierzchnię kufra.

Zdarza się jednak, że wyjeżdżamy na dłużej lub chcemy ze sobą zabrać sprzęt turystyczny, który jednak nie zmieści się w całości w bagażniku. W takiej sytuacji można pomyśleć o boksie dachowym. Jego zaletą, w porównaniu do otwartych bagażników dachowych jest zamknięta konstrukcja, dzięki której umieszczony w nim bagaż jest zabezpieczony zarówno przed kradzieżą, jak i przed skutkami kapryśnej pogody.

Dobry boks powinien być wzmocniony metalowymi szynami. Wygodnie jest, jeśli jego pokrywa podnosi się na siłownikach gazowych, co ułatwia otwieranie. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także centralny zamek, który rygluje pokrywę w kilku punktach, a ideałem jest boks, który otwiera się na dwie strony. Dobrze jest także, jeśli boks jest wyposażony w taśmy do mocowania bagażu.

- Choć boksy dachowe są tak zaprojektowane, aby wytwarzać jak najmniejszy opór aerodynamiczny, to jednak należy się liczyć z tym, że są one dodatkowym obciążeniem dla auta. Wybierając taki bagażnik trzeba koniecznie dobrać go do konkretnego modelu auta i pamiętać o tym, aby go nie przeciążać - podkreśla Radosław Jaskulski.

W gamie akcesoriów Skody są boksy dachowe przeznaczone do każdego produkowanego modelu tej marki, dzięki temu łatwiejszy jest ich wybór.

Skoda ma też dobry pomysł na to, jak przewieźć w bagażniku zabrudzony sprzęt turystyczny lub ogrodniczy. To dwustronna mata, która po jednej stronie jest pokryta tkaniną z przeznaczeniem do codziennego użytku, a z drugiej ma gumową powierzchnię odporną na wodę i brud. Dzięki temu łatwo można ją umyć pod bieżącym strumieniem wody.Rozpoczyna się sezon wyjazdów wakacyjnych. Tysiące rodzin udadzą się na letni wypoczynek własnymi autami. Przed podróżą warto pomyśleć o przydatnych akcesoriach, które ułatwią jazdę i zabezpieczą bagaż.

Fot. Skoda

A jeśli już kompletujemy wakacyjny bagaż, to warto wziąć pod uwagę co - oprócz rzeczy osobistych czy sprzętu turystycznego - należy ze sobą zabrać. Na pewno okulary przeciwsłoneczne, najlepiej takie z soczewkami polaryzacyjnymi. Kiedy nie są potrzebne można je umieścić w schowku pod przednim podłokietnikiem lub nad lusterkiem wstecznym (w Skodach znajdziemy takie ułatwienia). Dodatkową zaletą podłokietnika jest ograniczenie zmęczenia prawej ręki kierowcy, przez jej podparcie w trakcie jazdy.
Nieodzownym wyposażeniem auta w podróży powinna być latarka. W przypadku np. modeli Superb kombi i Kodiaq mamy ją w samochodzie od razu. W każdym z tych aut latarka znajduje się w bagażniku pojazdu.

Rozwój multimediów sprawił, że do pojazdu zabieramy laptop czy też przenośny odtwarzacz DVD. Dla takich urządzeń jest przeznaczony smart holder - uchwyt na multimedia montowany na zagłówkach przednich foteli.

Jeśli już mamy rozmieszczony i zabezpieczony bagaż, nie zapomnijmy o obowiązkowym wyposażeniu, takim jak: lewarek, klucz do kół, koło zapasowe, komplet zapasowych żarówek, nie zapomnijmy też o zestawie zapasowych bezpieczników.
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Skoda zdjęcia

Skoda dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Skoda opinie

Oceń swoje auto

Skoda Cena