Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Letnie rękawice motocyklowe - sprawdź, jak je dobierać. Poradnik

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Letnie rękawice motocyklowe - sprawdź, jak je dobierać. Poradnik Wygodne, przewiewne oraz dające pewny kontakt z klamkami hamulca i sprzęgła – takie cechy powinny posiadać letnie rękawice motocyklowe.

ubraniami motocyklowymi jest tak, jak z tymi, w których wybieramy się w góry, czy nad morze. Kiedy jest ciepło potrzebujemy czegoś dobrze wentylowanego i lekkiego. Jeżeli jednak warunki atmosferyczne nie są sprzyjające musimy mieć coś, co zapewni nam dobrą izolację przed zimnym wiatrem i niską temperaturą. Za nim wybierzemy rękawice na te najcieplejsze miesiące sezonu pamiętajmy o kilku kwestiach, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Dobry rozmiar to podstawa

Zawsze przy wyborze jakiegokolwiek elementu ubioru motocyklowego postaraj się jak najlepiej dopasować rozmiar. Zasada jest taka: przymierz kilka par rękawic i zdecyduj się na te, które dają wygodę i nieskrępowane ruchy całej dłoni oraz poszczególnych palców, w tym kciuka. Podczas jazdy np. do obsługi kierunkowskazów, zmiany świateł z drogowych na mijania, używa się przecież palców.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

Poza tym należy sprawdzić, najlepiej na prawdziwych manetkach, czy mamy swobodę ruchów całej dłoni.  Zwrócić też trzeba uwagę na elementy wzmacniane, jak karbonowe wstawki lub gumowe usztywnienia – one też mogą wpływać na komfort, czyli pośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli, przykładowo, rozmiar „S” jest za mały, a „M-ka” zbyt duża, lepiej zdecydować się na pierwszy wariant. Materiał po jakimś czasie powinien dopasować się do dłoni dając większą swobodę i wyczucie ruchów. Warto także zwrócić uwagę na specjalne paski znajdujące się na wewnętrznej stronie palców. Są to elementy, które odpowiadają na lepszą przyczepność do klamki hamulca. Naprawdę polecamy takie rękawice, gdyż dzięki temu palce „kleją się” do dźwigni sprzęgła czy „hebli”.

Wentylacja w rękawicach motocyklowych

Ponieważ kupujemy rękawice, których używać będziemy w te najbardziej gorące dni, zwróćmy także uwagę na materiały, z których są wykonane oraz na systemy wentylacyjne, jakie posiadają. Znacznym ułatwieniem, jeżeli chodzi o samo przeznaczenie rękawic, jest nazewnictwo, którym posługują się producenci akcesoriów motocyklowych. Często tzw. letnie modele mają w nazwie takie wyrazy jak summer (z ang. lato), czy cool (z ang. chłodny, przewiewny).

To, czy zdecydujemy się na skórę czy tekstylia, jest kwestią drugorzędną. Skóra przeznaczona na letni użytek powinna być perforowana, czyli posiadać bardzo liczne dziurki wentylacyjne. Natomiast tekstylne modele są często wyprodukowane z przewiewnych siatek (tzw. mesh). Istotnym czynnikiem jest to czy pomiędzy palcami będzie zapewniona odpowiednia wentylacja.

Protektory oraz ochraniacze

Jeżeli już dopasowaliśmy rozmiar oraz sprawdziliśmy czy rękawice mają odpowiednią wentylację, możemy przejść do kwestii ochraniaczy. Większość rękawic motocyklowych oferowanych na rynku posiada bardziej lub mniej rozbudowane zestawy protektorów. Są to o tyle istotne kwestie, gdyż wpływają bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo podczas upadku. Dlatego warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej za model wyposażony w ochraniacze kostek, kciuka czy poszczególnych palców. W droższych modelach (100-300 zł) zamiast piankowych powierzchni mamy gumowe wzmocnienia, a w droższych modelach elementy z kevlaru i włókna węglowego.

Elementy odblaskowe

Podczas kupowania letnich rękawic motocyklowe warto sprawdzić czy producent wyposażył swój produkt w fluorescencyjne detale i wstawki. Gwarantują one lepszą widoczność motocyklisty przez innych uczestników ruchu, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Elementy odblaskowe występują często w formie pasów na zewnętrznej stronie rękawic lub są też umieszczane dyskretniej np. wokół wstawek ochraniaczy lub pokrywają cały logotyp producenta.
 
Zanim kupisz letnie rękawice motocyklowe zwróć uwagę na:
- odpowiedni rozmiar (dłoń nie może w rękawicy być zbyt luźna, ale też i zbyt ściśnięta),
- swobodę ruchów całej dłoni i poszczególnych palców,
- sprawdź, czy rękawice mają odpowiednie kanały, którymi zimne powietrze będzie dostawać się do środka,
- przyjrzyj się ochraniaczom oraz elementom odblaskowym, a przy okazji zwróć uwagę na całość wykonania danego modelu,
- kiedy już zapłacisz pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu zakupu (paragon, faktura) – zdarzają się przecież przypadki reklamacji, nawet wśród renomowanych marek.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości