Lewis Hamilton zwycięzcą GP Abu Zabi i mistrzem świata Formuły 1

Grzegorz Hilarecki
Lewis Hamilton wygrał jedenaście wyścigów w tym sezonie i po raz drugi w karierze został mistrzem świata Formuły 1
Grand Prix Abu Zabi wygrał Lewis Hamilton z zespołu Mercedes GP i po raz drugi w karierze zdobył tytuł mistrza świata Formuły 1. Nico Rosberg dziś praktycznie nie liczył się w walce o tytuł.

W zasadzie wszystko rozstrzygnęło się na starcie do ostatniego w sezonie wyścigu. Nadzieje kibiców na zacięty bój rozwiały się od razu. Rosberg, który wygrał w kwalifikacjach zaspał i zobaczył tył, wyprzedzającego go bolidu Hamiltona. Od połowy wyścigu Niemiec miał problemy z silnikiem bolidu. Ten zawiódł, nawet wyłączył się na torze! Ostatecznie Rosberg zajął dopiero czternastą lokatę. Okazało się, że awarii uległ system odzyskiwania energii. To spowodowało, że silnik Rosberga miał moc o około 150 KM mniejszą.

Hamilton klasą sam dla siebie

W tym roku przy dominacji bolidów Mercedesa jasne było, że walka o tytuł rozstrzygnie się między kierowcami tej stajni. Początkowo wydawało się, że wyraźnie lepszy w kwalifikacjach Rosberg będzie mistrzem, ale mimo 11 zwycięstw w soboty, w w niedziele miał ich tylko pięć. Zaś wyścigi były popisem Hamiltona. Tak jak w Abu Zabi. Miał najlepszy bolid, ale i był najlepszym kierowcą. W końcówce zdublował jadącego coraz wolniej Rosberga, którego kierownictwo teamu drogą radiową zachęcało do zjechania do boksu. Rosberg nie dał się na to namówić i wyścig ukończył.

Źródło: Foto Olimpik/x-news

Massa w końcu drugi

Drugie miejsce w Abu Zabi zajął Brazylijczyk Felipe Massa z zespołu Williams, a trzecie jego kolega z ekipy Fin Valtteri Bottas. Nareszcie kierowcy udowodnili, że mieli trzeci i czwarty bolid w tym sezonie. W zasadzie powinni regularnie stawać na podium, tymczasem nie wygrali żadnego wyścigu.

W Abu Zabi wyścig zdominowali Hamilton i Massa. Brazylijczyk prowadził przez ponad dwadzieścia okrążeń, jechał bardzo szybko i w pewnym momencie miał już 15 s. przewagi nad Hamiltonem. Gdy w końcu na 44. okrążeniu kierowca Williamsa zjechał na zmianę opon, po jego powrocie na tor wszystko wróciło do normy. Liderem był Hamilton, ale dysponujący nowymi oponami Massa natychmiast podjął próbę pościgu.

Brazylijczyk jechał szybciej od Hamiltona, na jednym okrążeniu nadrabiał ponad sekundę. Gdy jednak do końca wyścigu zostało sześć rund, a różnica między Mercedesem a Williamsem wynosiła jeszcze ponad 8 s., było już wiadomo, że Hamiltonowi szyki może pomieszać tylko pech lub awaria.

Debiutant na czwórkę

Daniele Ricciardo z Red Bulla zajął czwarte miejsce, po raz kolejny był lepszy od Sebastiana Vettela, który odchodzi do Ferrari. Ale to Australijczyk wygrał aż trzy wyścigi w sezonie, udowadniając, że jest świetnym kierowcą. Pokazał się z bardzo dobrej strony czego nie można powiedzieć o kierowcach Ferrari. Fernando Alonso i Kimi Raikkonen znowu zawiedli swoich kibiców.

Wyniki Grand Prix Abu Zabi:

1. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes GP) 1:39.02,6 (średnia prędkość 184,982 km/h)