Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39057 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Lexus LFA z autografem za 7 milionów dolarów

Data publikacji: Autor: (ip)

Niemiecki dealer Lexus Rosenheim wystawił na sprzedaż unikalnego Lexusa LFA Nürburgring. To prawdziwa rzadkość, bo modelu LFA wyprodukowano tylko 500 sztuk, z czego w wersji Nürburgring jedynie 50. Oferowany egzemplarz ma na masce autograf samego Akio Toyody – taki samochód jest tylko jeden na świecie / Fot. Lexus Niemiecki dealer Lexus Rosenheim wystawił na sprzedaż unikalnego Lexusa LFA Nürburgring. To prawdziwa rzadkość, bo modelu LFA wyprodukowano tylko 500 sztuk, z czego w wersji Nürburgring jedynie 50. Oferowany egzemplarz ma na masce autograf samego Akio Toyody – taki samochód jest tylko jeden na świecie.

Niemiecki dealer Lexus Rosenheim wystawił na sprzedaż unikalnego Lexusa LFA Nürburgring. To prawdziwa rzadkość, bo modelu LFA wyprodukowano tylko 500 sztuk, z czego w wersji Nürburgring jedynie 50. Oferowany egzemplarz ma na masce autograf samego Akio Toyody – taki samochód jest tylko jeden na świecie / Fot. Lexus Związek Akio Toyody – prezesa Toyota Motor Corporation, macierzystej firmy Lexusa – z modelem LFA jest o wiele głębszy, niż można się spodziewać. Na pomysł stworzenia supersamochodu wpadł twórca Toyoty Celica GT4, Haruhiko Tanahashi. Ideą podzielił się z kierowcą doświadczalnym firmy, Hiromu Naruse, który był również instruktorem jazdy wyścigowej Akio, wnuka założyciela koncernu. Akio Toyoda, wówczas zaledwie dyrektor w zagranicznym oddziale firmy zapalił się do projektu, jednak przekonanie zarówno zarządu, jak i wielu inżynierów do jego realizacji okazało się niezwykle trudne.

Ostatecznie jednak przedsięwzięcie dostało zielone światło i w czerwcu 2003 prototyp był gotów do jazdy. Jako pierwszy za jego kierownicą zasiadł właśnie Akio Toyoda. Dwa lata później udało się przeforsować decyzję o pracach nad wersją produkcyjną z karoserią z kompozytów na bazie włókien węglowych i 560-konnym silnikiem V10. W roku 2007 Toyoda i Naruse utworzyli zespół Gazoo Racing, z myślą o udziale przede wszystkim w wyścigu 24 Hours Nürburgring. Jednym z kierowców zespołu był niejaki Morizo – pod tym pseudonimem Lexusem LFA startował Akio Toyoda.

Redakcja poleca:

Niemiecki dealer Lexus Rosenheim wystawił na sprzedaż unikalnego Lexusa LFA Nürburgring. To prawdziwa rzadkość, bo modelu LFA wyprodukowano tylko 500 sztuk, z czego w wersji Nürburgring jedynie 50. Oferowany egzemplarz ma na masce autograf samego Akio Toyody – taki samochód jest tylko jeden na świecie / Fot. Lexus Decyzja o stworzeniu supersamochodu opłaciła się firmie – Lexus LFA stał się autem kultowym (sam Jeremy Clarkson przyznaje, że to jego wymarzony wóz) i pomógł przekonać klientów, że samochody japońskiej marki są nie tylko luksusowe, ale dają też ogromną przyjemność z jazdy, a wiele rozwiązań opracowanych dla LFA znalazło zastosowanie przy tworzeniu nowych konstrukcji.

Oferowany przez Lexus Rosenheim LFA Nürburgring Edition wyposażony jest w silnik o mocy zwiększonej do 571 KM, usprawnioną przekładnię o czasie zmiany biegów 0,05 sekundy, usprawnione zawieszenie i ulepszenia aerodynamiczne. Żółty samochód o przebiegu zaledwie 680 km wyceniono na ponad 7 milionów dolarów – 12 razy więcej od ceny nowego egzemplarza.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Lexus zdjęcia

Lexus dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Lexus opinie

Oceń swoje auto

Lexus Cena