Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39047 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Lexus RX. Jakie posiada systemy bezpieczeństwa?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze / Fot. Lexus Nowy luksusowy SUV dysponuje rozwiązaniami technicznymi, które przez cały czas pomagają kierowcy bezpiecznie podróżować, bez względu na to, czy samochód porusza się z dużą prędkością, wjeżdża w teren, czy po prostu manewruje w ciasnym miejscu parkingowym.

Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze / Fot. Lexus Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze.

Panoramiczny system wizyjny

Manewrowanie w ciasnych miejscach lub poruszanie się po nierównej i nieutwardzonej nawierzchni to powszechnie znane wyzwania stawiane kierowcom, które bardzo często oznaczają stłuczki, otarcia i stargane nerwy. Takie zadania będą łatwiejsze i bezpieczniejsze do realizacji w nowym Lexusie RX dzięki panoramicznemu systemowi wizyjnemu. Wykorzystuje on zestaw kamer, które nie tylko przekazują obraz wokół pojazdu, ale również umożliwiają obserwację z góry, co zapewnia jeszcze lepszy widok bezpośredniego otoczenia.

Panoramiczny system wizyjny współpracuje z czujnikami i wyświetlaczem układu ułatwiającego parkowanie (Lexus Park Assist), układem monitorowania martwego pola widoczności (Blind Spot Monitor) i układem ostrzegającym o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA), eliminując w ten sposób wszystkie martwe pola widoczności, aby ostrzec kierowcę o przeszkodach, zagrożeniach i innych pojazdach, które mogą być niewidoczne z jego perspektywy. Podczas parkowania równoległego lub prostopadłego układ wspomagający parkowanie może w czasie rzeczywistym nałożyć na obraz z kamery linie prowadzące, co pozwala na precyzyjne kierowanie, a przednie i tylne czujniki za pomocą sygnału akustycznego ostrzegą, kiedy pojazd zbliży się do innego samochodu lub przeszkody.

Układ ostrzegania o niestabilności kierunku jazdy - pierwszy u Lexusa

Funkcja ostrzegania o niestabilności kierunku jazdy pozwala nowemu RX wykryć oznaki senności kierowcy - to pierwszy układ tego typu. Do śledzenia położenia samochodu względem oznakowania poziomego na autostradzie wykorzystuje on te same elementy co układ wspomagania utrzymania pasa ruchu oraz układ ostrzegający o zjechaniu z pasa jezdni i wykrywa sytuację, w której - z powodu zmęczenia, rozproszenia lub braku uwagi kierowcy - samochód w sposób niezamierzony opuszcza pas ruchu. W celu ochrony przed wypadkiem układ w sposób automatyczny włączy sygnał akustyczny i wyświetli ostrzeżenie na wielofunkcyjnym ekranie informacyjnym, aby zmusić kierowcę do podjęcia działań. Czułość układu może być regulowana, co pozwoli dopasować jego działanie do indywidualnych preferencji kierowcy.

Pakiet bezpieczeństwa Lexus Safety System +

Sercem pakietu Lexus Safety System + jest system Pre-Crash Safety z funkcją wspomagania hamulców (Pre-Crash Brake Assist). Wykorzystuje on zamontowaną z przodu kamerę i radar pracujący w zakresie fal milimetrowych do wykrywania pojazdów i pieszych znajdujących się przed pojazdem. Jeżeli układ oszacuje ryzyko zderzenia, w sposób automatyczny ostrzeże kierowcę i włączy funkcję wspomagającą hamulce, aby zapewnić większą siłę hamowania w momencie naciśnięcia pedału hamulca. Jeśli kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie a układ stwierdzi, że kolizja jest nieunikniona, nastąpi automatyczne hamowanie w celu zmniejszenia prędkości pojazdu i siły uderzenia.

Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze / Fot. Lexus Ten sam radar jest wykorzystywany do działania układu adaptacyjnej kontroli prędkości jazdy, który pomaga kierowcy zachować bezpieczną odległość od pojazdu jadącego z przodu, nawet przy bardzo małych prędkościach. Kiedy przed samochodem zrobi się pusto, RX w sposób automatyczny rozpędzi się do uprzednio nastawionej prędkości jazdy.

W pakiecie znajdują się również układy ostrzegające o zjechaniu z pasa jezdni (LDA) i wspomagania utrzymania pasa ruchu (LKA), które wykrywają kiedy nowy RX zjeżdża z pasa jezdni i pomaga kierowcy w bezpiecznym powrocie na prawidłowy pas. Układ ostrzegający o zjechaniu z pasa jezdni (LDA) wykorzystuje kamerę na przedniej szybie do śledzenia ruchu pojazdu względem oznakowania poziomego na powierzchni jezdni. Jeśli układ oceni, że nowy RX zbliża się do poziomego oznaczenia pasa ruchu bez włączonego kierunkowskazu, to ostrzeże kierowcę za pomocą komunikatu na wielofunkcyjnym ekranie informacyjnym i wibracjami kierownicy. Wytworzy również odpowiednią siłę w układzie kierowniczym, co pozwoli na powrót pojazdu na właściwy pas.

Zobacz także: Fantastyczny mecz Sevilli. Real Madryt na kolanach!

Układ wspomagania utrzymania pasa ruchu (LKA) zapewnia dodatkowe wsparcie wysyłając, w sposób automatyczny, sygnały sterujące do układu kierowniczego, aby utrzymać samochód bezpiecznie na pasie, szczególnie kiedy działa układ adaptacyjnej kontroli prędkości jazdy. Po raz pierwszy w Lexusie, układ LKA może być używany przy bardzo niskiej prędkości, kiedy działa układ adaptacyjnej kontroli prędkości jazdy.

Pakiet Lexus Safety System + zawiera funkcję automatycznego włączania i wyłączania świateł drogowych (AHB), która w sposób automatyczny włącza światła mijania, kiedy wykryte zostaną światła pojazdu poprzedzającego lub nadjeżdżającego z przeciwka. Funkcja może zostać rozbudowana do układu adaptacyjnych świateł drogowych, który zamiast włączać światła mijania, zapewnia lepsze oświetlenie sterując wiązką światła tak, aby uniknąć oślepiania innych użytkowników dróg.

Kierowca otrzymuje również drugą parę oczu, jeśli chodzi o rozpoznawanie znaków pionowych znajdujących się na autostradach drogach głównych. Układ wspomagający rozpoznawanie znaków (RSA) wykorzystuje kamerę przednią do rozpoznawania podstawowych znaków ostrzegawczych i nakazu, przekazując informacje kierowcy za pośrednictwem wyświetlacza wielofunkcyjnego, dzięki czemu kierowca będzie miał większą świadomość obowiązujących ograniczeń prędkości, zamkniętych pasów ruchu i innych ważnych informacji.

Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze / Fot. Lexus

Lexus opracował układy monitorujące zarówno pojazd jak i jego otoczenie, które są gotowe ostrzec kierowcę o każdym zagrożeniu i pomagają uniknąć wypadku. Nowy RX rozpoznaje m.in. objawy świadczące o rozproszeniu lub senności kierowcy i wysyła sygnały ostrzegawcze / Fot. Lexus

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Lexus RX dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Lexus RX opinie

Oceń swoje auto