Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Liczba oktanowa

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Lucyna Usińska: W zasadzie stosowanie benzyny o wyższej liczbie oktanowej niż zaleca producent auta nie polepsza osiągów pojazdu. Jeżeli jednak na stacji benzynowej wprowadzono promocje zrównujące ceny benzyny LO 95 i 98, warto tankować benzynę o wyż Liczba oktanowa charakteryzuje odporność benzyn na spalanie stukowe. Jej wartość jest związana z budową silnika.

Znaczy to, że dla danego typu silnika konstruktor dobrał jeden rodzaj paliwa o określonych własnościach i liczbie oktanowej. Dlatego nie należy zmieniać rodzaju benzyn używanych do zasilania jednostki napędowej. Fot. Lucyna Usiñska: W zasadzie stosowanie benzyny o wy¿szej liczbie oktanowej ni¿ zaleca producent auta nie polepsza osi±gów pojazdu. Je¿eli jednak na stacji benzynowej wprowadzono promocje zrównuj±ce ceny benzyny LO 95 i 98, warto tankowaæ benzynê o wy¿

 

W instrukcjach wielu samochodów można znaleźć zapis, że paliwo o wyższej liczbie oktanowej można stosować, lecz nie polepszy ono osiągów silnika. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny (benzyna 98 jest droższa od 95) nie ma uzasadnienia stosowanie droższego paliwa, jeśli nie poprawia ono osiągów. Jednak nasza rzeczywistość paliwowa jest inna, co pokazują tragiczne wyniki kontroli jakości paliw.

 

Z praktyki wiadomo, że większość silników na benzynie 98 pracuje ciszej i są bardziej dynamiczne. Dlatego, gdy na stacjach wprowadzono promocje i ceny benzyn są równe, warto tankować benzynę o lepszej jakości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości