Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Liczba oktanowa

Data publikacji: Autor: (gw)

 Jest ona najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku.

Najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku jest liczba oktanowa.

Benzyny mają temperaturę wrzenia nie przekraczającą 200 stopni C i korzystne jest, gdy zawierają dużo węglowodorów o strukturze rozgałęzionej. Benzyny surowe otrzymane bezpośrednio z przerobu ropy poddaje się uszlachetnianiu, aby otrzymać różne paliwa przeznaczone do sieci dystrybucji handlowej.

Co to jest liczba oktanowa?
Najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym zachowanie się benzyn podczas spalania w silniku jest liczba oktanowa. Jest to doświadczalnie wyznaczana wielkość, która świadczy o odporności paliwa na spalanie detonacyjne.

Efekt może być różny
Benzyny wytworzone przez różne rafinerie, mające tę samą nazwę handlową i jednakową liczbę oktanową, mogą dawać nieco inne efekty przy ostrej, sportowej jeździe. Niektóre benzyny mogą zawierać więcej lekkich frakcji, które szybciej odparowują. Te frakcje mają niższą liczbę oktanową i przy gwałtownym dodawaniu gazu mogą powodować spalanie stukowe.

Normy obowiązujące w Polsce
W Polsce zasadnicze zmiany w jakości produkowanych benzyn silnikowych zaszły w latach dziewięćdziesiątych. Wymagania norm dla tych produktów obowiązujące w Polsce są maksymalnie zbliżone do postanowień norm europejskich. Dlatego w paliwach silnikowych znacznie obniżono zawartość siarki i benzenu. Dla uszlachetniania produktu finalnego, do gotowych benzyn dodaje się odpowiednie dodatki, poprawiające ich właściwości. Takie dodatki importuje się z renomowanych zachodnich rafinerii. Na przykłąd w Rafinerii Gdańskiej produkuje się benzynę uniwersalną U 95 o liczbie oktanowej 95 przeznaczoną do zasilania silników konwencjonalnych (dawniej zasilanych etyliną), bezołowiową 95 o liczbie oktanowej 95 i bezołowiową 98 o liczbie oktanowej 98. Wymienione benzyny zawierają poniżej 0,05 procenta siarki. W celu podwyższenia liczby oktanowej do benzyn dodaje się związki tlenowe, głównie alkohole i etery, z tego powodu benzyna bezołowiowa też ma charakterystyczny zapach.

Do poczatku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • yrjsrjnyfj (gość)

    Jak to

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości