Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Likwidacja szkody. Ten zapis może spowodować kłopoty ubezpieczonych

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Dariusz Bloch Jawny zamach na pieniądze ubezpieczonych. Tak branża motoryzacyjna określa zaproponowane zmiany w prawie dotyczące odszkodowań.

W Senacie trwały prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Ustawa ta ma na celu uregulować zasady działania kancelarii odszkodowawczych reprezentujących klientów w zakresie szkód osobowych spowodowanych wypadkami.

Tuż przed przesłaniem projektu do Sejmu, zmieniono jeden z zapisów. Wynika z niego, że "nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią".

Zobacz także: Pomiar prędkości. Policyjny radar niezgodny z prawem 

Ogólnopolska Motoryzacyjna Rada Techniczna w skład której wchodzą Polska Izba Motoryzacji, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Związek Dealerów Samochodów i Związek Rzemiosła Polskiego przekazały do parlamentu stanowisko protestujące przeciw zmianom w projekcie ustawy.

Zastrzeżenia budzi sformułowanie "lub osobę trzecią". Podkreślono, że oznacza to pełny zakaz cesji jakiejkolwiek wierzytelności przez ubezpieczonych. I dotyczy on także możliwości cesji takich wierzytelności przez klienta na warsztaty likwidujące szkody komunikacyjne bezgotówkową metodą serwisową. Podkreślono, że efektem zmian będzie praktyczne pozbawienie takich klientów należnych im praw w dochodzeniu swoich roszczeń wobec zakładów ubezpieczeniowych.

Ogólnopolska Motoryzacyjna Rada Techniczna wyraża nadzieję, że wprowadzone w ostatniej chwili zmiany w projekcie ustawy nie są celowe, a wynikają jedynie z błędów legislacyjnych i w procesie prac sejmowych uda się je poprawić.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości