Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limit alkoholu. Ile wynosi w wybranych krajach w Europie?

Mariusz Michalak
Dopuszczalny limit 0,5 prom obowiązuje w: AustriiBelgiiBułgariiChorwacjiCyprze DaniiFinlandiiFrancji Niemczech Grecji IrlandiiWłoszech Łotwie LuksemburguMalcieHolandiiPortugaliiSłoweniiHiszpaniiFot. Krzysztof Kapica
Dopuszczalny limit 0,5 prom obowiązuje w: AustriiBelgiiBułgariiChorwacjiCyprze DaniiFinlandiiFrancji Niemczech Grecji IrlandiiWłoszech Łotwie LuksemburguMalcieHolandiiPortugaliiSłoweniiHiszpaniiFot. Krzysztof Kapica
W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy jest niższa od przeciętnej jak w innych krajach Europy. Są też takie państwa gdzie niedopuszczalna jest jakakolwiek zawartość alkoholu we krwi kierowcy.

Ciepłe miesiące roku to czas urlopów oraz spotkań przy grillu, co sprzyja spożywaniu alkoholu. Badania pokazują, że u wielu osób już po wypiciu jednego piwa czy lampki wina zostaje przekroczony ustawowy limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, który  w Polsce wynosi 0,2‰. To oznacza, że prowadzenie pojazdu w takiej sytuacji może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także skończyć się karą grzywny lub więzienia.

"To tylko jedno piwo" - taką wymówkę często słyszą policjanci z ust przyłapanych nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Tak naprawdę nie sposób samodzielnie oszacować, ile dana osoba może wypić, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Zależy to nie tylko od płci i wagi kierowcy, lecz także od sprawności procesu metabolizmu – a to kwestia bardzo indywidualna. Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Często lepiej opóźnić planowany wyjazd, by nie ryzykować utraty uprawnień, a przede wszystkim nie narażać siebie oraz innych uczestników ruchu.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.

50 g wódki to 20g etanolu
100 ml wina to 12g etanolu
0,5 l piwa to 25g etanolu

Limity alkoholu dla kierowców w Europie w wybranych krajach można sprawdzić w galerii poniżej. 

Przed wyjazdem do danego państwa lepiej upewnić się jakie regulacje obowiązują kierowców.

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty