Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Limity prędkości. Ile wynoszą po zmianach?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Standardowy limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony na autostradzie – 140 km/h,

Fot. Tomasz Hołod Przekroczenie prędkości to jedno z najpopularniejszych wykroczeń popełnianych przez kierowców w Polsce. W tym miesiącu nastąpiła nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym i nastąpiły zmiany.

Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.Zmiana nastąpiła 1 czerwca 2021 roku.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce można znaleźć w galerii poniżej.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Wraz z początkiem obowiązywania nowych przepisów będą znikać z terenów zabudowanych znaki ograniczające prędkość do 50 km/h.

Wcześniej jazda 80 km/h oznacza – przy braku ograniczeń wyrażanych znakami – przekroczenie o 20 km/h, od 1 czerwca jazda z tą prędkością jest przekroczeniem o 30 km/h. Za jazdę ponad 100 km/h w terenie zabudowanym wcześniej groził mandat w wysokości 500 zł, a od 1 czerwca 2021 roku – także utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Standardowy limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Fot. Piotr Krzyżanowski

Standardowy limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Fot. Piotr Krzyżanowski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Wiesław (gość)

  Nic nie ma do policji policja musi być ale w Polsce tylko karać i płacić.Moj znajomy jechał tirem do Niemiec i zabłądził tak go poprowadziła nawigacja wjechał pomyłkowo i błądził pod prąd jeden kierunek.Zobaczyla go policja Niemiecka i kontrola wiecie co zrobili wyprowadzili go na sygnale bez mandatu a Una łapią starych dziadków bo przekroczył dziadek o 11 prędkość i jeszcze dostał mandat i punkty a obok mineli szybko piraci drogowi i jeszcze dali sygnał śmiech na sali.Oolicja boi się łobuzów a łapie dziadków.

 • Maciej (gość)

  Ok

 • Gość (gość)

  Sługusy Kaczyńskiego oby jak najwięcej kasy na ich durne pomysły mieli.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości