Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Lockdown w Polsce. O czym pamiętać jadąc samochodem? Co jest zabronione?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak W związku z dużą liczbą zachorowań na koronawirusa, rząd podjął decyzję o zastosowaniu kolejnych obostrzeń w kraju.

Co z zakazem przemieszczania się?

Wśród obostrzeń obecnie nie ma zakazu przemieszczania się samochodem. Można swobodnie podróżować po Polsce, ale Ministerstwo Zdrowia apeluje o ograniczenie przemieszczania się do niezbędnego minimum.

W aucie z maseczką czy bez?

Nie ma obowiązku noszenia maseczki w samochodzie. I to niezależnie od tego z kim podróżujemy. Zasłaniać usta i nos trzeba jednak np. podczas kontroli policyjnej.

O zakrywaniu nosa i ust należy także pamiętać np. tankując auto. Na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. Jedzenie kupimy tylko na wynos.

Maseczka obowiązkowa jest w komunikacji publicznej.

Limit osób w aucie 

Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Limity obowiązują także w transporcie zbiorowym.

Obowiązek zakrywania nosa i ust. Kara za brak maseczki

Nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. Osoby, które nie zakrywają nosa i ust mogą zapłacić mandat w wysokości do 1000 zł.

Przypomnijmy, że od 27 lutego nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Koronawirus w Polsce. Fakty

Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie przypomina zapalenie płuc, które ma zbliżony przebieg do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Na dzień 28 marca 2021 roku w Polsce odnotowano 2 250 991 osób zakażonych z czego 51 884 zmarło.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości