Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Łódź - Poznań w dwie godziny

Data publikacji: Autor: (pas, mał) - Dziennik Łódzki

Rys. Dziennik Łódzki

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – a na razie idzie – już w grudniu można będzie przejechać z Łodzi do Poznania w czasie krótszym niż dwie godziny. Tempo budowy autostrady A2 jest tak duże, że na niektórych odcinkach budowniczowie przekroczyli harmonogram.

 

Przy budowie odcinka Stryków – Dąbie pracuje na trzy zmiany około 600 osób. Choć drogowcy zaczęli prace przed zaledwie czterema miesiącami, już wykonali jedną czwartą zaplanowanych prac. Budują 60 wiaduktów, przemieścili setki tysięcy metrów sześciennych ziemi. Prace te Rys. Dziennik £ódzki pochłonęły już 150 z 600 mln zł, przewidzianych na inwestycję. Największym problemem okazały się grząskie torfowiska w okolicach wsi Zelgoszcz, Ciosny i Szczawin. Drogowcy musieli wydobyć w tych miejscach znaczne ilości ziemi, a ubytek ten uzupełnić piaskiem i kruszywem.

 

– Już w czerwcu rozpocznie się wylewanie asfaltu na autostradzie, a wszystkie prace zostaną zakończone w listopadzie – zapowiada Małgorzata Jezierska, dyrektor oddziału łódzkiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – inwestora odcinka autostrady A2, przebiegającej ze Strykowa do Konina. Za dalszy odcinek odpowiada prywatna spółka Autostrada Wielkopolska SA, która zbudowała lub zmodernizowała autostradę na odcinku Konin – Nowy Tomyśl. Wąskim gardłem będzie stukilometrowy odcinek z Nowego Tomyśla do przejścia granicznego w Świecku.

 

– Przygotowujemy się do podpisania umów z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i bankami komercyjnymi. Mamy nadzieję, że zrobimy to w marcu. Prace zaczęlibyśmy w kwietniu, a cały odcinek Nowy Tomyśl – Świecko oddalibyśmy do użytku pod koniec 2007 roku – ocenia Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej SA.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się już do budowy autostrady A2 ze Strykowa w kierunku Warszawy. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na prace projektowe odcinka Stryków – Wiskitki.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości