Lokalizatory GPS sposobem na złodzieja?

(ip)
Według najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji, tylko w pierwszych 6 miesiącach 2011 r. wszczęto 7827 postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów. W dobie rosnących cen auto casco warto zatem zastanowić się nad innymi formami zabezpieczeń. Jedną z nich są lokalizatory GPS, które umożliwiają monitorowanie pojazdu w czasie rzeczywistym.

Urządzenia dostępne obecnie na polskim rynku wyposażone są w szereg

Fot. Rikaline
Fot. Rikaline

rozmaitych funkcji. Jedną z nich jest np. zaznaczanie wybranego obszaru na mapie, po przekroczeniu którego uruchamia się alarm. Systemy mogą przesyłać informacje nie tylko za pomocą Internetu, ale także sieci komórkowych, dzięki czemu można się z nimi komunikować w dowolnej chwili.

**CZYTAJ TAKŻE


Elektroniczne zabezpieczenia
Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

**

- Zaawansowane lokalizatory są kompatybilne z innymi systemami zabezpieczeniowymi jak np. immobiliser. Dzięki temu, w sytuacji kryzysowej możemy nie tylko monitorować nasze auto, ale też unieruchomić je. - Wysyłając sms z odpowiednią komendą możemy zdalnie unieruchomić pojazd, co uniemożliwi złodziejowi ucieczkę - mówi Katarzyna Gągała z firmy Rikaline.

Niektóre urządzenia wyposażone są również w mikrofon, który pozwala rejestrować rozmowy we wnętrzu samochodu czy czujnik ruchu, zapewniając tym sposobem pełną kontrolę nad pojazdem.

Na co warto zwracać uwagę wybierając lokalizator?

Dokonując wyboru spośród szerokiej oferty producentów, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność lokalizatora, ale także na oprogramowanie. Urządzenie musi mieć jak najmniejsze gabaryty, by móc z łatwością ukryć je we wnętrzu samochodu oraz wytrzymałą, odporną na wstrząsy obudowę, aby nie uległo uszkodzeniu w trakcie jazdy. Bardzo istotne jest też zasilanie. Bateria powinna mieć jak najdłuższą żywotność i możliwość doładowania jej w dowolnym momencie.

- Bardzo istotnym parametrem jest dokładność urządzenia. Zadbajmy o to, by było wyposażone w jak najmocniejszy odbiornik GPS oraz dużą częstotliwość przesyłania sygnałów, co maksymalnie zmniejszy prawdopodobieństwo utraty zasięgu - dodaje Katarzyna Gągała.

Testując oprogramowanie sprawdźmy, czy jest łatwe obsłudze oraz czy posiada wszystkie istotne dla nas funkcje. Najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja, z której możemy korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej na telefonie lub komputerze osobistym, ponieważ będziemy mieli do niej dostęp zawsze, gdy będzie to potrzebne.


Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse


Ile to kosztuje?

- Lokalizator GPS wykorzystywany do ochrony prywatnego samochodu można kupić już za kilkaset złotych. Często urządzenia są proste w montażu, więc nie wymagają ingerencji specjalisty, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Odrębną kwestią jest oprogramowanie. Część firm wymaga opłacania miesięcznego abonamentu, jednak są też takie, które w zakresie użytku niekomercyjnego oferują je bezpłatnie. Dodatkowo lokalizator może też wymagać karty SIM dowolnego operatora, co w przypadku okazjonalnego użytkowania kosztuje/wynosi ok. 5 zł rocznie. Zakup urządzenia wraz z jego utrzymaniem może być zatem mniej kosztowny od dobrej klasy alarmu i dużo tańszy od ubezpieczenia AC. Lokalizator GPS jest niewielkim urządzeniem, które komunikując się drogą radiową z satelitą umożliwia dokładne określenie pozycji. Z reguły umieszcza się go w dyskretnym miejscu w samochodzie np. pod tapicerką, dzięki czemu złodziej nie wie, że pojazd jest monitorowany, a my za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu możemy w każdej chwili sprawdzić,co się dzieje z naszym autem - powiedział Piotr Majewski z firmy Rikaline.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty