Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Losowanie przed egzaminem

Data publikacji: Autor: (maj)

Od nowego roku w Łodzi nie będzie można wybierać samochodu podczas egzaminu na prawo jazdy. Kursant pojedzie takim samochodem, jaki wylosuje.

 

W łódzkim ośrodku ruchu drogowego tłumaczą, że w całym kraju samochody się losuje, bo przepisy egzaminacyjne nie przewidują wyboru auta podczas egzaminu. W dodatku takie zasady mają wymusić na szkołach podniesienie jakości szkolenia. Kursanci swobodniej powinni się czuć w kilku modelach samochodów.

Z tymi argumentami trudno dyskutować, bo są słuszne. Kierowca nie uczy się na pamięć jednej marki samochodu, ale poznaje kilka modeli. To mu wyjdzie tylko na zdrowie.

Trudno dyskutować też z argumentem, że najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B wydaje się nie na forda, opla, fiata czy nissana (to obecnie najpopularniejsze marki samochodów egzaminacyjnych w województwie łódzkim), ale na wszystkie auta grupy do 3,5 tony. Zwolennicy wolnego wyboru samochodu wskazują natomiast, że zamiast stawiać na placu manewrowym jedną z wspomnianych marek, można postawić "coś większego". Przecież citroena C5, mercedesa vito czy volkswagena transportera również możemy prowadzić z prawem jazdy kategorii B, podobnie jak pandę, corsę czy fiestę. Przecież opanowanie dużych wozów tylko zwiększy umiejętności kursantów, a więc wyjdzie im na dobre. Zatem i one powinny być włączone do losowania na egzaminie.

Kłopot w tym, że wykonanie zadań egzaminacyjnych dużym autem z grupy osobowych jest praktycznie niewykonalne. Jeden z dyrektorów WORD w województwie łódzkim przyznał, że pojazdy powyżej 4,5 m długości na placu manewrowym zbudowanym w oparciu o obowiązujące w Polsce przepisy nie mają czego szukać.

Jak widać, w systemie egzaminacyjnym dla kierowców trzeba coś zmienić. Jednak losowanie auta na egzaminie nie jest raczej złotym środkiem na fatalną jakość szkolenia kierowców.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości