Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Łowca Fotoradarów: nie jestem przeciwnikiem straży miejskiej!

Data publikacji: Autor: łs

Emil Rau, Łowca Fotoradarów

Fot. Motofakty Emil Rau od lat tropi nieprawidłowości na polskich drogach. Zwracał szczególną uwagę na działania straży miejskiej oraz sposoby ustawiania przez nie fotoradarów. Słynny Łowca Fotoradarów nie jest jednak przeciwnikiem straży miejskich.

Emil Rau, Łowca Fotoradarów

Fot. MotofaktyGdzie wpływają pieniądze z mandatów? Wszystko zależy, przez kogo zostały wystawione. Policjanci wraz z mandatem karnym wręczają kierowcy, który niedostosował się do przepisów, blankiet przelewu na konto urzędu wojewódzkiego. Wpływy z mandatów nakładanych przez strażników miejskich zasilają kasy urzędów miejskich.

Niestety przyczyniło się to do wielu nieprawidłowiści. Urządzenia do mierzenia prędkości często były ukrywane. Zdarzało się, że były ustawiane w nieprawidłowy sposób. Spostrzeżenia Emila Rau potwierdził raport Najwyższej Izby Kontroli. NIK zauważył, że zaangażowanie strażników gminnych i miejskich w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

W raporcie NIK stwierdził, że strażnicy kontrolują, jak tego prawo wymaga - w miejscach uzgodnionych z policją, ale dzieje się tak tylko na początku i na końcu służby. W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do budżetu gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży gminnych czy miejskich niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów. Skalę nieprawidłowości rząd uznał za wystarczająco dużą, by z początkiem bieżącego pozbawić straże gminne możliwości korzystania z fotoradarów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości