Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Łowcy zaległych składek za OC. Nie daj się nabrać

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Łowcy zaległych składek za OC. Nie daj się nabrać Pan Sebastian dostaje „pogróżki” od firmy windykacyjnej. Nasłała ją na niego Compensa, firma ubezpieczeniowa, w której cztery lata temu miał ubezpieczone auto. Windykator domaga się od niego zaległej składki na OC.

Młody właściciel auta jest zdruzgotany. Przyznaje, że gdy kupił auto, nie dochował terminu 30 dni na zgłoszenie tego faktu do ubezpieczyciela. Wychodził z założenia, że skoro poprzedni właściciel opłacił obie raty, nie ma już nic do zapłaty. Wypowiedział umowę dopiero w momencie, gdy upływał termin, na jaki została zawarta.


Problem w tym, że w międzyczasie firma ubezpieczeniowa najprawdopodobniej przeszacowała mu wysokość należnej składki. Tak się zdarza, gdy nowy właściciel ma mniejsze zniżki od poprzednika. Za miesiąc ubezpieczenia panu Sebastianowi wyszło do zapłaty aż 180 złotych.


- Dostałem dwa pisma: jedno od firmy Compensa o przekazaniu mojego długu firmie windykacyjnej i drugie, od firmy windykacyjnej, o zaleganiu przeze mnie z płatnością wobec firmy Compensa. Trochę się zdziwiłem, ponieważ przez cztery lata nie dostałem żadnego pisma informującego mnie o tym długu, ani o dokonaniu rekalkulacji składki - opowiada.


Docieraja do nas informacje o wielu podobnych przypadkach. Firmy ubezpieczeniowe sprzedają swoje wierzytelności windykatorom, a ci upominają się o składki nawet za wiele lat wstecz. Chodzi często o kwoty dochodzące do 1.000 zł, a nawet jeszcze większe, bo do składek dochodzą jeszcze odsetki. Windykatorzy grożą, że w przypadku nieuregulowania należności koszty będą jeszcze wyższe, bo skierują sprawę do sądu, a potem ściągną należnośc przez komornika.


Ale gdy przyjrzeliśmy się kilku takim sprawom, okazało się, że to strachy na lachy. Przynajmniej w przypadku roszczeń o składki starsze niż sprzed trzech lat. Po takim okresie roszczenie o niezapłaconą składkę ubezpieczeniową przedawnia się.


Firmy windykacyjne żerują więc na nieświadomości kierowców. Nie wszyscy wiedzą, że po trzech latach wezwanie do uregulowania zaległości można po prostu zignorować. Grożenie sądem na wielu ludziach robi wrażenie, więc potulnie płacą te zapomniane długi.


Charakterystyczny jest mechanizm działania, który opisał nam pan Sebastian. Gdy przestraszony perspektywą procesu o 180 złotych zadzwonił do firmy windykacyjnej, nie mógł doprosić się o żadne konkretne informacje. Tymczasem prawnicy radzą: zamiast dzwonić, najlepiej napisać pismo do firmy kierującej do nas roszczenie o podanie na piśmie, jakie są jego podstawy.

 

Marcin Barnowski

Łowcy zaległych składek za OC. Nie daj się nabrać
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Łowcy zaległych składek za OC. Nie daj się nabrać

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości