Wszystko
o samochodach

Porady / LPG

LPG. Napędzając nim auto nie tylko oszczędzamy (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Krzysztof Kapica W Polsce popularny jest dzięki niskiej cenie, ale mało mówi się o jego ekologicznych walorach - gaz LPG. W tej dziedzinie jesteśmy światową potęgą.

Ograniczenia emisji spalin, czy brak możliwości wjazdu do centrum miasta starszych pojazdów, to skutki walki z nieekologicznymi samochodami. Problem trujących samochodów może rozwiązać gaz LPG.

- Eksploatacja LPG jest czystsza środowiskowo, niż eksploatacja paliw płynnych. W przypadku spalania paliwa gazowego typu LPG nie ma emisji PM - cząsteczek z których składa się smog - wyjaśnia Krzysztof Biernat z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Redakcja poleca:

Ryś 126. tak wygląda nowy Maluch!
Najdroższe modele aut. Przegląd rynku
Nawet 2 lata więzienia za jazdę bez prawa jazdy

Cząsteczki PM to nie jedyne szkodliwe substancje, których pozbawiony jest autogaz. Auta zasilane autogazem produkują o 96 proc. mniej tlenków azotu w porównaniu do aut napędzanych olejem napędowym oraz 68 proc. mniej w porównaniu do pojazdów napędzanych benzyną.

- Nasz kraj jest liderem pod względem ilości aut zasilanych gazem LPG. Szacujemy, że pod koniec 2017 roku w Polsce będziemy mieli ponad 3 mln takich samochodów - zaznacza Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • paczko (gość)

  ale są też coraz bardziej oszczędne auta na benzynę, jak tak ostatnio przeglądałem to na przykład w peugeocie ten model 208 (bo jest na wyprzedaży) to ma bardzo niskie spalanie :) auta są coraz bardziej ekonomiczne. Ja je będę kupował chyba bo własnie szukam czegoś takiego niedużego i oszczędnego

 • Bizon. (gość)

  Jak najbardziej prawda,ekonomia i ekologia...

 • Lemen (gość)

  Dokladnie tak jest oszczednosc i ekologia gaz niezanieczyszcza powietsza jak inne paliwa przy tych nowoczesnych ukladach spalinowych prawie wogole nieczuc zadnych spalin a i w kieszeni zostaje sporo zlotych.

 • radek (gość)

  Zgadzam się Lemen, ja też już dawno sprzedałem pozornie oszczędnego diesla, teraz mam samochód z instalacją lpg optima i to jest dopiero oszczędność no i najważniejsze, nie kopcę jak niektórzy wielbiciele diesli w mieście

 • Radek (gość)

  A ja w przeciwieństwie do poprzedniego komentującego Radka zamieniłem LPG na diesla i jestem bardzo zadowolony! LPG to masa dodatkowego osprzętu pod maską, zaburzona przestrzeń bagażowa i pętające się po bagażniku koło zapasowe. W dodatku co jakiś czas potrzebna regulacja instalacji albo dziwne problemy, które przez złożoność całego układu zasilania często sprawiają problem nawet autoryzowanemu serwisowi LPG. Dodatkowe przeglądy i diagnozy, bo nie wiadomo czy coś się dzieje za winą instalacji czy elementów fabrycznych. W chłodniejsze dni jazda na krótkich trasach odbywa się i tak w większości na benzynie zanim auto się rozgrzeje i przełączy na gaz. Dodam że jeśli ktoś nie jeździ naprawdę dużo, montaż instalacji się nie opłaci. Lepiej kupić auto od razu z gazem, ale wtedy znowu nie mamy pewności w jakim jest stanie i jakie numery nam może spłatać. A diesel? Nie ma się za bardzo co psuć (nie mówię o nowych), żadnych dodatków pod maską i w bagażniku a jazda naprawdę niewiele droższa :)

 • Gość (gość)

  Radek,na dłuższych trasach się nie opłaca? Ja, płacę 120 zł za pełną butlę i robię po 500 km ;)

 • LPG tech (gość)

  Też mam instalacje LPG i jestem mega zadowolony, spadku mocy nie czuć, przy temperaturach ok - 10 na benzynie jadę ok 3 km a do pracy w jedną stronę mam 17, na trasie to już w ogóle bajka przy spokojniej jeździe ok 9,5 l na 100 km jeżdżę Audi A4 b5 1.8 t 150 KM. Ale skoro jest gaz ekologiczny to czemu posiadacze muszą płacić więcej za przegląd to jest nieporozumienie

 • Zadowolony_z_LPG (gość)

  A ja jeżdżę Astrą II 1,6 8 zaworową. Moc może nie powala, ale mi wystarcza. Za to gazu w mieście i na trasie bierze mi tyle ile benzyny. Za rozbój w majestacie prawa uważam fakt, że za przegląd rejestracyjny trzeba płacić więcej tym bardziej, że co 10.000 km robi się ekstra przegląd instalacji.

 • Xf dgwyw zmyi (gość)

  Pobierz najlepszą zawartość teraz!

 • Danek (gość)

  Z tezą autora nie ma się co sprzeczać. Oszczędności plus ekologia. W zależności od instalacji i auta oszczędności przychodzą bardzo szybko. U mnie przy instalacji BRC SQ 32, auto Volvo V50, zwrot kosztów montażu nastąpił po niecałym roku. Przy dużej butli która weszła w bagażnik jestem w stanie przejechać prawie 400-450 km tankując za ok 100 zł. A jak się zliczy wsztystko razem to oszczędności wychodzą spore.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości