Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ma być lepiej

Data publikacji: Autor: (w)

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mogą się zmienić zasady sprzedaży samochodów w salonach samochodowych. W UE dilerzy już w październiku będą mogli sprzedawać w salonach kilka marek samochodów.

Obecnie umowy zawierane z koncernami samochodowymi zabraniają tego. Podobnie jest w Polsce. Diler może prezentować pojazdy różnych marek, ale pod warunkiem, że dla każdej z nich ma oddzielne salony sprzedaży.

W Polsce nowe zasady sprzedaży i serwisowania aut mają obowiązywać od 1 lutego 2004 roku. Zdaniem Macieja Lipskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Technika Motoryzacyjna, nowe zasady sprzedaży i serwisowania samochodów umożliwią zakup samochodów różnych marek i części zamiennych do nich w jednym punkcie sprzedaży. Nowe przepisy wprowadzają bowiem obowiązek zapewnienia niezależnym stacjom serwisowym dostępu do niezbędnych informacji technicznych, narzędzi, sprzętu, także diagnostycznego i usług szkoleniowych. Takie rozwiązanie okaże się w praktyce korzystne nie tylko dla niezależnych warsztatów, które będą mogły konkurować z serwisami dilerów, ale także dla klientów. Prawdopodobnie w wyniku konkurencji, ceny usług spadną.
Niewykluczone, że Polacy skorzystają na zakupach transgranicznych, nabywając auta w krajach, gdzie są najtańsze. Według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej francuskie auta są obecnie tanie w Hiszpanii i w Grecji, a vw golf w Portugalii jest o 6 tys. euro tańszy niż w Belgii.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości