Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Magiczne barwy

Data publikacji: Autor: (LM)

 Kolor samochodu sporo mówi o jego właścicielu

Wybór lakieru, który nie znudzi się nam po kilku tygodniach, nie jest prosty

Kiedy kupujemy samochód używany, jego kolor zwykle schodzi na dalszy plan. Bardziej liczy się wówczas stan pojazdu, przebieg oraz posiadane wyposażenie dodatkowe. Inaczej sprawa ma się przy zakupie nowego auta w salonie. Wybór koloru zwykle poprzedzony jest długimi, rodzinnymi naradami. Nic dziwnego, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, przez cały okres użytkowania samochodu będziemy pozostawać pod wpływem jego koloru. Barwy ponadto budzą w nas rozmaite uczucia.

BIAŁY - w latach 80. jednym z najpopularniejszych kolorów samochodów był biały. Obecnie kojarzony jest on głównie z autami firmowymi i niezbyt chętnie wybierany. Biel jest barwą otwartą i ekstrawertyczną, jako suma wszystkich kolorów uchodzi za ideał. Kojarzy się głównie z czystością, sterylnością i niewinnością.

CZARNY - niejako na drugim biegunie znajduje się czerń. Symbolizuje ona samotność, obojętność, egoizm i niewierność. Uchodzi za kolor introwertyczny, a osoba, która otacza się tą barwą za nieprzystępną. Pomimo tych negatywnych cech, czarne samochody z roku na rok sprzedają się coraz lepiej — nic dziwnego, czerń jednocześnie uznawana jest za kolor siły i elegancji.

CZERWONY - ten kolor można kojarzyć zarówno z miłością, jak i agresją. Czerwień jako kolor krwi, uznawana jest za kolor aktywności, energii i życia. Stąd tak dużą popularnością cieszy się w przypadku samochodów sportowych. W ofercie większości producentów czerwień jest kolorem podstawowym, który nie wymaga dopłaty. Dlatego też na drogach możemy spotkać dużą liczbę aut w tej właśnie barwie nadwozia.

ŻÓŁTY - to barwa słońca. W odcieniu ciemniejszym symbolizuje ciepło i bliskość. Jako kolor samochodu, najczęściej wybierany przez osoby bardzo młode, dynamiczne i chcące rzucać się w oczy. Wśród żółtych pojazdów znajdziemy chyba największy odsetek aut należących do kategorii "sponsorowane przez rodziców".

SREBRNY - prawdziwą furorę robią ostatnio srebrne auta. Sytuacja ta jest o tyle dziwna, iż srebrny, podobnie jak szary, uchodzi za kolor bez wyrazu — symbol niezdecydowania. Z drugiej jednak strony jest barwą zawsze pasującą i wystarczająco neutralną, aby nie wywoływać żadnych uczuć. Srebrne samochody często kupują osoby, które nie mogą zdecydować się na żaden inny kolor.

NIEBIESKI - to kolor nieba - symbolizuje oddalenie i bezmiar, a to z kolei prowadzi do skojarzeń z wiernością i zaufaniem. Niebieski to także barwa sympatii i przyjaźni powiązanej z ciszą i spokojem. Stosunek do tego koloru może być jednak ambiwalentny - w połączeniu z wodą niebieski postrzegamy jako coś chłodnego i bezdusznego.

ZIELEŃ - to barwa natury i świeżości, ma właściwości uspokajające. Kojarzona jest też z tolerancją. Co ciekawe, samochody pokryte zielonym lakierem są na drodze najlepiej widoczne, również o zmierzchu.

Smart to idealne rozwiązanie dla osób niezdecydowanych - do auta oferowane są wymienne panele, dzięki którym w ciągu kilku minut można samemu zmienić kolor pojazdu.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości