Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

„Magiczne koła" w samochodzie. Co potrafią?

Data publikacji: Autor: (ip)

„To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie” – wyjaśnia konstruktor-amator / Fot. materiały prasowe Kanadyjski wynalazca, William Liddiard, opracował opony, które pozwalają samochodowi obracać się niemal w miejscu i toczyć we wszystkich kierunkach. Z takimi oponami parkowanie równoległe staje się łatwiejsze niż sama jazda.

„To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie” – wyjaśnia konstruktor-amator.

Autor pomysłu nazwał wynalazek „koła liddiard”. Testował je na swojej Toyocie Echo. Innowacyjne koła pozwalają poruszać się samochodem we wszystkich kierunkach i obracać się wokół osi. Sprawdzają się w każdych warunkach drogowych i pogodowych, nadają się też do jazdy z dużą prędkością. Można je kontrolować z dużą precyzją, są szybkie i odporne. Mogą mieć taką samą charakterystykę (bieżnikowanie, skład gumy itp.) jak standardowe opony.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary?
Seat Ateca. Debiut w segmencie SUV
Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu a ile kosztują dzisiaj?

William Liddiard twierdzi, że jest to pierwszy wynalazek tego rodzaju na świecie. Co prawda na różnych lokalnych wystawach samochodowych pojawiały się czasem pojazdy z podobnymi kołami, ale każdy z nich był znacząco modyfikowany. Kanadyjczyk zaprojektował swoje urządzenie w taki sposób, aby można je było z marszu zamontować na każdym aucie i użytkować na publicznych drogach. Pomysłowy konstruktor szuka teraz inwestora, który zdecyduje się na wdrożenie projektu.

„To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie” – wyjaśnia konstruktor-amator / Fot. materiały prasowe

„To działa! Musiałem sporo improwizować i używać ogólnie dostępnych materiałów. Pracowałem nad nimi jak się dało, w wolnym czasie” – wyjaśnia konstruktor-amator / Fot. materiały prasowe

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości