Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Magnetyzery

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Więcej mocy, mniej paliwa. Czy rzeczywiście pozwalają zredukować zużycie paliwa i zwiększyć moc?

Produkowane obecnie magnetyzery paliwa mają wielkość pudełka zapałek, są lekkie i nadają się niemal do każdego silnika. Czy rzeczywiście pozwalają zredukować zużycie paliwa i zwiększyć moc?

- Montaż magnetyzerów nakładkowych
jest bardzo prosty - wyjaśnia
Zbigniew Kryński, sprzedawca
magnetyzerów Multimag.
Fot. Michał Głombiowski

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje magnetyzerów - nakładkowe i przepływowe. Te pierwsze są łatwiejsze w montażu i nie wymagają przecinania przewodu paliwowego. Zamontowanie takiego urządzenia nie zajmuje zwykle więcej niż piętnaście minut i nie wymaga użycia narzędzi. Bez problemu można go zdjąć i zamontować do innego samochodu. Urządzenia o konstrukcji przepływowej wymagają więcej wysiłku podczas montażu, jednak magnetyzer taki działa bezpośrednio na paliwo, co wielu użytkowników uznaje za podstawową zaletę. Montaż wymaga jednak przecięcia przewodu paliwowego i podłączenia do niego bezpośrednio aktywatora. Tę operację zostawmy więc wyspecjalizowanym punktom warsztatowym.

Opinie fachowców i użytkowników nowoczesnych magnetyzerów są pozytywne. Producenci podają, że zmniejszenie zużycia paliwa może sięgać nawet do 15 procent, a wzrost elastyczności i mocy jednostki napędowej sięga często 10 procent. Nie bez znaczenia jest także zmniejszenie toksyczności emitowanych spalin. Koszt zakupu i montażu aktywatora paliwa nie należy do zbyt wygórowanych więc poniesiona inwestycja może nam się szybko zwrócić. Ceny tych urządzeń, w zależności od rodzaju i tego, w jakim aucie mają być zamontowane, wahają się od 140 zł do 350 złotych.

Zdaniem eksperta
Marek Styp-Rekowski, rzeczoznawca
- Nie ulega wątpliwości, że magnetyzery paliwowe mogą dawać pozytywne rezultaty. Jednak, aby dowiedzieć się na ile spełniają one swoją rolę należałoby dysponować szczegółowymi testami przeprowadzonymi przez niezależne firmy. Osobiście wydaje mi się, że aktywatory paliwa są skuteczne tylko podczas eksploatacji samochodu w określony sposób i w określonych warunkach. Urządzenia takie nie pomogą na nieekonomiczny i niestabilny sposób prowadzenia auta. Trudno uznać magnetyzery za cudowny wynalazek, jednak nieznaczna poprawa osiągów i spadek zużycia paliwa może być możliwa. Nie spotkałem się też z jakimiś poważnymi problemami czy usterkami wynikającymi z faktu zainstalowania magnetyzera.

Zalety
1. Mniejsze zużycie paliwa
2. Zwiększenie mocy silnika
3. Zmniejszenie emisji szkodliwych związków w spalinach
4. Przedłużenie żywotności katalizatora
5. Ograniczenie osadzania się nagaru na krawędziach tłoków, pierścieni i zaworów
6. Łatwiejszy rozruch w niskich temperaturach

Punkty sprzedaży i montażu
Gedpol Gdańsk Orunia, ul. Gościnna 8b tel. (0-58) 30 90 338
Janusz Górzny, Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 23 tel. (0-58) 306 46 75
Multimag, 80-434 Gdańsk, ul. Wyspiańskiego paw. II/3 tel. (0-58) 344 60 31
Adan, Sopot, ul. Władysława IV 21 tel. (0-58) 55 00 138
Agromax, Elbląg, Władysławowo 67 tel. (0-55) 232 81 58
P.T.H. - Akra, Warszawa, ul. Mangalia 3B/1, (0-22) 651 77 63

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • xinirek (gość)

  Chyba we wrześniowym "MOTORZE" w ubiegłym roku ukazał sie obszerny artykuł razem z przeprowadzonymi testami, który podaje ze magnetyzery to gadżet, który nic nie daje. Sam zamontowałem magnetyzer i nie zauważyłem zeby coś się zmieniło. Pozdrawiam

 • nevers (gość)

  Miałem magnetyzer zamontowany w polonezie 1,5GLE i nie narzekałem.Inna sprawa z regulacją.Diagnostycy ustawiają jak leci według marki, a skutki są przeciwne do zamierzonych. Pozdrawiam PS.na trasie palił 6,25/100.a w mieście ok.9/100 i to zimą

 • sceptyk (gość)

  Zamontowalem magnetyzer nakladkowy w swoim samochodzie. Po wielomiesiecznej obserwacji zuzycia paliwa NIE STWIERDZILEM ROZNICY. Jak obserwuje powstal duzy rynek tych uzadzen i nie dziwi mnie, ze jest wielu ktorzy chca go utrzymac. Duzo dobrej reklamy sprzeda wszystko. JEST TO PLACEBO! Nie zaszkodzi i nie pomoze - to po co kupowac? Chyba jedynie ze sam chcesz sprawdzic. Szerokiej drogi Pozdrawiam

 • kaka (gość)

  Zamontowałem magnetyzery paliwa i powietrza (instalacja LPG) w Polonezie 1.6 GLE dzisiaj (21.06.06) po zatankowaniu LPG z przeliczeń wyszło zużycie 8.7 l/100 na trasie

 • noname (gość)

  re: [i]kaka[/i] do tego jeszcze z 5 l paliwa i.. będzie zgoda! Magnetyzer paliwa - działa [i]ponoć[/i] tylko na BP a nie na gaz ... więc nie ściemniaj jeśli łaska.

 • cichys0

  ja jeżdże poldkiem 1.6 GLI bez magnetyzera i na trasie ostatnio wzioł mi tylko 8,5l/100 wię po co coś montowa skoro itak bez tego dobry wynik?

 • DreamCar

  nie polecam. Zbędny wydatek.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości