Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Majówka 2018. Tragiczny bilans majówki na drogach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Od 27 kwietnia do 6 maja 2018 roku policja prowadzi działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny weekend”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwsze dane z dróg nie są optymistyczne.

Od 27 kwietnia, na polskich drogach doszło do 504 wypadków, w których zginęło 45 osób, a 640 zostało rannych. Zatrzymano 1700 nietrzeźwych kierowców. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość.

Mundurowi nadzorują główne ciągi komunikacyjne, drogi wjazdowe i wyjazdowe do miejscowości turystycznych, udzielają wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów kierują ruchem.

W szczególności kontrolują poruszanie się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Sprawdzają stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Zobacz także: Alkohol i narkotyki - zobacz co grozi kierowcy pod wpływem

Policja przypomina, że nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Zwraca także uwagę na problem „nieświadomej nietrzeźwości kierującego”. Najczęściej występuje następnego dnia po spożyciu alkoholu. Wstając rano można czuć się dobrze i być przekonanym o swojej trzeźwości. Jednak należy mieć na uwadze, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację. Przypomnijmy, że badanie można wykonać w większości komend i komisariatów policji, a także poprosić funkcjonariuszy ruchu drogowego o jego przeprowadzenie.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości