Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Mamy Cię!

Data publikacji: Autor: Marcin Kamiński

Fot. A. Olewińska

Tylko sekundy wystarczą, aby namierzyć w Słupsku kradzione auto i wszcząć alarm. Właśnie w tym tygodniu słupska policja uruchamia, na razie w formie testów, system komputerowego czytania tablic rejestracyjnych skradzionych samochodów.

Fot. A. Olewiñska Cyfrowe cacko zostało zbudowane przez jedną z warszawskich firm specjalizujących się m.in. w cyfrowej obróbce danych. Sprzęt ma nie być zbyt drogi – ma kosztować ok. 50 tys. zł.

– Jeśli wszystko wypali tak jak należy, to będziemy pierwsi w kraju, którzy wystartują z takim systemem – cieszy się insp. Waldemara Fuchs, komendant miejski policji w Słupsku. – I jak tak sobie kombinuję, to wykorzystamy jeszcze do tego istniejące kamery i monitoring. Wtedy opanuję całe miasto. O pomoc w sfinansowaniu systemu poproszę prezydenta miasta oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski.

Fot. A. Olewiñska Jak działa ten cud techniki? Podobnie jak fotoradar, nawet tak samo wygląda. Urządzenie w trakcie poruszania się auta robi zdjęcie jego numerów rejestracyjnych, przetwarza je cyfrowo i porównuje z wprowadzonymi do komputera danymi (numery skradzionych aut: w fazie testów – skradzionych w województwie, docelowo w całym kraju). Jeśli dane się zgrają, to w ciągu kilku sekund na monitorze pojawia się komunikat o poszukiwanym aucie. Wtedy policja zarządzi natychmiastowe blokady dróg albo wyśle patrole samochodowe, które osaczą skradziony pojazd. Zdaniem komendanta Fuchsa, taki sposób walki ze złodziejami aut, skutecznie ich odstraszy i spowoduje, że będą omijali Słupsk wielkim łukiem.

– W dużych aglomeracjach miejskich aż się prosi, żeby coś takiego zainstalować, ot choćby w Trójmieście – podkreśla komendant i zachwala: – Ten system jest rewelacyjny.

Słupscy policjanci, którzy podzielają optymizm swojego szefa, zapowiadają, że kiedy „machina” ruszy, nie omieszkają pochwalić się sukcesem innym jednostkom w kraju.- Zrobię to po to, żeby nadać sprawie rozgłos – wskazuje Fuchs. – Żeby lumpy z całej Polski wiedziały, że mamy oko na Słupsk.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości