Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowca popełnia wykroczenie służbowym autem swojej firmy. Czy w takim przypadku może wliczyć mandat w koszty uzyskania przychodu?

Należy wiedzieć, że mandat karny nie jest kosztem podatkowym firmy. Zgodnie z art. 22. ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy.

Redakcja poleca:

Fiat 124 Spider. Powrót do przeszłości
Kto i czym monitoruje polskie drogi?
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu znajdują się m.in. grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetki od tych grzywien i kar. Podobna zasada zapisana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki poniesione na mandaty nie mają zatem związku z powstaniem przychodu. Tym samym nie mogą być wliczone w koszty firmy.

Podstawa prawna:

Art. 23 ust 1 pkt 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz 361 z późn. zm.)

Art. 16 ust 1 pkt 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.)

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Gość (gość)

    Tak, można. i fakturę od fryzjera żony też.

  • chwyty stare jak swiat (gość)

    buty,krawaty,ubrania,radia samochodowe i wiele innych "trików" Wystarczy sprawdzić w kartotece magazynu jak zmieniono nazwę towaru.

  • Jan Brender

    Hah, no to by było niezłe, jakby jeszcze mandaty mogli wliczać. Panie władzo proszę wyższy, żeby więcej kosztów nabić. ;) Ja jeżdzę samochodami wypożyczanymi (korzystam z Panek S.a.) i kiedyś kumpel pełen przekonania stwierdził, że jak przekroczę prędkość to wypozyczalnia zapłaci za mnie mandat. No szczyt szaleństwa :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości