Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat dla obcokrajowca. Miliony strat przez lukę w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski 80 tys. mandatów dla kierowców spoza UE trafia do kosza. W ten sposób Polska traci nawet 20 mln zł rocznie.

Grzywna w postaci mandatu karnego gotówkowego może zostać nałożona jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat należy opłacić na miejscu kontroli w walucie polskiej bezpośrednio funkcjonariuszowi. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu lub braku możliwości pobrania pieniędzy np. w bankomacie, policjant ma prawo zatrzymać sprawcę wykroczenia, a następnie doprowadzić go do sądu.

A co w przypadku jeśli fotoradar w Polsce zarejestruje wykroczenie obcokrajowca? Jeśli funkcjonariusze kraju, na terenie którego dokonane zostanie wykroczenie, zgłoszą się do punktu kontaktowego państwa UE z prośbą o wskazanie danych kierującego, takie dane otrzymają. Dzięki informacjom uzyskanym z Krajowego Punktu Kontaktowego procedura ściągnięcia mandatu trwa kilkanaście tygodni.

Redakcja poleca:

Filtr cząstek stałych. Planowane kary za usuwanie DPF
Prawo. Duże zmiany dla kierowców
Sposób na tańsze naprawy pojazdów

Problem z płatnością pojawia się w przypadku kiedy obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej przekroczy prędkość w Polsce i zostanie złapany przez fotoradar, czy przejedzie na czerwonym świetle. Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma możliwości, by odnaleźć takiego kierowcę po tablicach rejestracyjnych i wysłać mu mandat. Radary GITD zarejestrowały w 2017 roku 973 tys. naruszeń na polskich drogach, a szacunkowo 4 proc z nich dotyczy aut zarejestrowanych poza Polską, ale w krajach UE. 8 proc. tej liczby to samochody spoza Unii, głównie ze Wschodu.

Rozwiązaniem problemu może być nadanie dostępu Straży Granicznej do systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Kierowca spoza Unii, jeśli posiada niezapłacony mandat, nie wjedzie do Polski dopóki nie ureguluje należności.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Putbill (gość)

  Znów artykuł o niczym, ale milionów Polska straci już sie martwię....

 • monk (gość)

  Może i trochę o niczym ale jednak wskazuje na problem z kierowcami z krajów spoza wspólnotowych, którzy w pewnych sytuacjach są bezkarni, a to nie jest dobra sytuacja. Jakoś inne kraje nawet spoza UE sobie z tym poradziły np. Białoruś i już od dawna jest tak, że nawet obcokrajowiec musi u nich za wykroczenie uregulować należności !

 • Ja (gość)

  Ważne aby tą sprawę wreszcie uregulowali aby obcokrajowcy nie byli nietykalni w sprawie wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez bezobsługowe urządzenia stacjonarne !

 • S. Tańczyk (gość)

  Ciekawe, ile miesięcznie kosztuje polskiego podatnika utrzymanie skorumpowanego i niewydolnego ekonomicznie, faszystowskiego reżimu za naszą wschodnią granicą?

 • Dario (gość)

  My unikamy płacenia Yanosikiem, oni nie muszą się starać w ogóle

 • makaa (gość)

  bez kitu mamy takie narzędzie do obrony jak Yanosik. A oni czują się po prostu bez karni

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.