Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandat z fotoradaru. Aktywiści składają zawiadomienie do prokuratury

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Zgiet Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło do prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Stowarzyszenie twierdzi, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego – Alvin Gajadhur lub pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a w szczególności Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym oraz delegatur Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie i Wrocławiu, dopuścili się  przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego Miasto jest Nasze wskazuje, że w latach 2015-2017 na terenie całej Polski doszło do niezapewnienia efektywnego działania systemu odcinkowego pomiaru prędkości.

Zobacz także: Nowy model Opla trafił do produkcji

Stowarzyszenie powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący odcinkowego pomiaru prędkości. Wynika z niego m.in., że w latach 2015-2017 przedawniło się 1,6 miliona wykroczeń o wartości kar ponad 370 milionów złotych! Miasto Jest Nasze podkreśla, że funkcjonowanie odcinkowych pomiarów prędkości, w przeliczeniu na oszacowane koszty jednego wypadku oraz koszty ofiar śmiertelnych, przyniosło szacunkowy efekt korzyści społecznych w wysokości 120 mln zł, który ponad 12-krotnie przewyższył koszty zakupu i utrzymania tych urządzeń.

Kontrola wykazała również, że GITD "znacząco ograniczał rejestrację wykroczeń, poprzez programowanie urządzeń nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi (...)".

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Sitwa donosicieli. Humer byłby z was dumny. (gość)

  Sitwa donosicieli. Humer byłby z was dumny.

 • czas (gość)

  aktywistom spuścić wpiedu bo to pisowskie zarazy

 • Dadicino (gość)

  Problem jest w legislacji instytucji ITD, jak i samego procesu mandatowego w przypadku zdalnego wykrycia wykroczenia. ITD w świetle obowiązującego prawa nie ma prawa karać za brak wskazania kierującego, same pisma z ITD mają wiele błędów formalnych, a i RODO dodatkowo wiąże im ręce.

 • xxx (gość)

  To chyba dobrze że system oszukiwania i okradanie kierowców nie działał "efektywnie". Więc w czym problem? Jak dla mnie to kontrole radarowe mogły by być całkowicie zlikwidowane i zdelegalizowane. Nie powinno się wychodzić z góry z założenia że kierowcy będą jeździć niezgodnie z prawem gdyż póki co istnieje pojęcie domniemania niewinności

 • Gosc (gość)

  Nasze miasto to banda debili odrzucać wszystkie skargi donosy tych impecyli

 • Kowal (gość)

  i tak większość osób jeździ na Yanosiku to co za różnica?

 • witus babik (gość)

  co z lotniskien w Bialymstoku ??? oewnie nie doczekam Sprawa sie ciagnie jak swmrod po kalesonkach !

 • zibi (gość)

  Czas skończyć z pobłażaniem dla piratów. Stworzono ITD i wielu ma ciepłe posadki ale szkoda im długopisów.

 • rew (gość)

  Brawo! Piratów drogowych należy karać szybko i surowo.

 • Gosc (gość)

  Pytanie do aktywistów.ilu z Was jeździ w 100 % przepisowo.trzyma się nakazów i zakazów.dozwolonych prędkości.nieutrudniajac innym użytkownikom drogi jazdy parkowania itp.Nie ma takiej osoby.ktora nie złamała przepisów ruchu drogowego.chyba.ze całe życie spędza w domu.Spojrz jeden z drugim na siebie potem oceniają innych.Jezdze dużo.ponad 100 tys km rocznie i jest bardzo ciężko jeździć przepisowo po naszych drogach i miastach.

 • Wroclawianin (gość)

  Tolerancja powinna byc max +2-4 km co wynika z kalibracjo licznikow samochodowych. To predkosc zabija i zwieksza szkody. Jestem zwolennikiem dotkliwych i nieuniknionych kara, a wowczas dzialanie jest skuteczne. Dzis systemowo mozna wszystko kilkukrotnie szybciej robic. Wroclawianin

 • co (gość)

  a ja się pytam Was kochani, co by zrobił Jezus?

 • Przypominam (gość)

  Znaczący spadek liczby wypadków zanotowano w czasie strajku policji, kiedy w ramach protestu funkcjonariusze opuścili kontrolę rafarowe, czy wpisywanie mandatów. Okazało się, że to działania policji generuje wzrost liczby wypadków na drogach

 • Anty (gość)

  Miasto jest ich? niech pokaże akt notarialny a jak nie to pogonić gimbusów do roboty i niech się od... .. od miast.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości