Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandat z fotoradaru. Będą zmiany w karaniu kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Adam Jankowski Główny Inspektorat Transportu Drogowego wspólnie z z resortem infrastruktury pracują nad projektem tzw. ustawy fotoradarowej. Dla kierowców oznacza to zmiany.

Główny Inspektor Transportu Drogowego wyjaśnił, że zmiany zakładają, że w przypadku, gdy ustalenie zarejestrowanego przez fotoradar kierowcy będzie niemożliwe, kara będzie nakładana na właściciela pojazdu.

- Ministerstwo Infrastruktury złoży projekt ustawy, który będzie zmieniał nie tylko sposób nakładania mandatów z fotoradarów, ale będzie też otwierał ścieżkę do tego, żeby za radykalne wykroczenia drogowe móc zmienić wysokość mandatów drogowych - przekazał wcześniej wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Alvin Gajadhur w programie Pierwszym Polskiego Radia poinformował, że projekt ustawy oczekuje obecnie na zgłoszenie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Będą nowe fotoradary

Zainwestowano w 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Wszystkie lokalizacje zostały wybrane na podstawie analizy brd opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Po podpisaniu umowy z wykonawcą, przeprowadził on oględziny miejsc, pod kątem wystąpienia ewentualnych barier technicznych. Ostateczną listę ustalono uwzględniając analizę brd oraz ocenę warunków technicznych. Do objęcia kontrolą wytypowano lokalizacje w 14 województwach. Najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione do końca lutego przyszłego roku. 

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • pepe (gość)

  karać właściciela samochodu jeżeli nie można ustalić kierującego, to tak jakby skazać mnie za morderstwo tylko dlatego że mam nóż w ręce, niezgodne to z konstytucją, walnijcie się w łeb debile

 • Kolec (gość)

  To jak karanie właściciela "ptaszka" za gwałt, którego nie on popełnił.

 • Kierowca (gość)

  Właściciel ma obowiązek wskazać kierowcę jednak jak tego nie zrobi to z automatu on odpowiada i tak powinno być..

 • lelo (gość)

  Tylko karać. A właściciela to za co konkretnie? Za wykroczenie drogowe? Na jakiej podstawie? Czy już nie trzeba udowadniać winy!? Jeżeli chodzi o karanie za "niewskazanie" kierowcy, to przecież już dawna funkcjonuje.

 • seba (gość)

  Bzdury. Karać mnie za posiadanie pojazdu. Takie pomysły tylko w Polsce. Brakuje kasy to głupi ludzie wymyslają głupie sposoby na zbiórkę. Kilka spraw sądowych i się skończy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości