Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Mandat z fotoradaru. Które urządzenie zrobiło najwięcej zdjęć w wakacje?

Data publikacji: Autor: Readakcja warszawa.naszemiasto.pl

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Mariusz Kapała W trakcie tegorocznych wakacji fotoradary i mobilne urządzenia rejestrujące odnotowały 259,6 tysiąca przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Jak poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego, najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w Warszawie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał w komunikacie, że w trakcie wakacji inspektorzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) prowadzili w najniebezpieczniejszych miejscach kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych urządzeń rejestrujących oraz sieci fotoradarowej.

- Zarejestrowano 259,6 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar w Warszawie, wykonujący pomiary przy ul. Spacerowej** – 1,9 tys. naruszeń - czytamy w komunikacie GITD.

Co więcej, z raportu wynika, iż kierowcy przekraczali prędkość średnio o 28 km/h, ale byli też niechlubni rekordziści. Z prędkością 136 km/h w obszarze niezabudowanym jechał kierowca, którego samochód zarejestrował fotoradar w pobliżu Lublińca. Z kolei w miejscowości Załuzie fotoradar zarejestrował samochód, którego kierowca miał na liczniku 110 km/h – przekroczył ponad dwukrotnie dozwoloną prędkość. Z niewiele mniejszą prędkością – 108 km/h w obszarze zabudowanym – poruszał się pojazd w miejscowości Stopnica. Z przekazanych informacji wynika, że w większości – 95 proc. przypadków – sprawcami naruszeń byli kierujący samochodami osobowymi.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
  • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
  • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
  • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
  • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
  • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości