Mandat z fotoradaru. Przybędzie 100 nowych fotoradarów. Będą jeszcze lepiej kontrolować kierowców!

Mariusz Michalak
Fot. Adam Jastrzębowski
Fot. Adam Jastrzębowski
Fotoradary są bronią w walce z przekraczającymi prędkość kierowcami. W ubiegłym roku w całym naszym kraju było zaledwie 445 takich urządzeń, co nie stawia nas w czołówce Europy. Jednakże liczba fotoradarów z roku na rok się zmienia, a plany GITD są bardzo konkretne – już wkrótce ma pojawić się 100 nowych mierników.

Fotoradary w Polsce

- W zależności od działań, które podejmuje GITD liczba mierników maleje lub rośnie. Na podstawie wewnętrznych danych systemu Yanosik sprawdziliśmy liczbę fotoradarów, które znajdowały się na polskich drogach w latach od 2018 roku do 2022, i przygotowaliśmy zestawienie porównujące ich rozmieszczenie z podziałem na województwa. – mówi Julia Langa, Yanosik.

Jeszcze w ubiegłym roku w naszym kraju łącznie funkcjonowało 445 fotoradarów. Liczba urządzeń zmienia się nieustannie, a GITD we współpracy z CANARD planuje coraz intensywniejszą rozbudowę tej infrastruktury.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

- W 2021 roku w Polsce znajdowało się 445 fotoradarów. Ich liczba wzrosła o 14 nowych urządzeń, w porównaniu z 2020 rokiem. Weryfikując aktualny stan mierników na polskich drogach, mogę powiedzieć, że jest ich już znacznie więcej. Widoczne jest to zwłaszcza w województwie mazowieckim, w którym pojawiło się już 9 nowych urządzeń.– komentuje Julia Langa, Yanosik

Ta liczba zapewne już wkrótce znów wzrośnie, gdyż planowane są nowe lokalizacje, a także wymiana starych fotoradarów na nowe, których działanie będzie bardziej precyzyjne.

Najwięcej nowych fotoradarów przybyło, w porównaniu z danymi z sierpnia ubiegłego roku, w: województwie pomorskim (+14), mazowieckim (+9), wielkopolskim (+8), podlaskim (+6), śląskim (+4), łódzkim (+4), lubelskim (+4), małopolskim (+4), kujawsko-pomorskim (+4), dolnośląskim (+3), podkarpackim (+3), zachodniopomorskim (+3), warmińsko-mazurskim (+3), lubuskim (+1).

Ich liczba nie zmieniła się jednak w opolskim (10) oraz w świętokrzyskim (15).

To już pewne – będzie 100 nowych fotoradarów

Stare mierniki coraz częściej ulegają awariom, a co za tym idzie – należy je wymienić na nowsze urządzenia, które poradzą sobie z przekraczaniem prędkości na polskich drogach, bez względu na czynniki utrudniające im pracę, takie jak pogoda, czy niedostateczna jakość obrazu.

Aktualnie trwa wybór wykonawcy mającego wymienić 247 urządzeń kontrolujących prędkość. Ma to nastąpić w ciągu 52 tygodni od podpisania umowy. W pierwszym etapie wymienionych zostanie 100 fotoradarów na nowsze urządzenia. Lokalizacje mierników nie ulegną zmianie.

Inteligentne urządzenia na straży kontroli prędkości 

Nowe urządzenia będą miały możliwość wykonywania pomiarów na kilku pasach ruchu jednocześnie, co do tej pory było niemożliwe w większości lokalizacji.

Zmieni się również jakość zdjęć z fotoradarów. Nowe będą musiały przedstawiać wyraźny wizerunek kierującego pojazdem, bez względu na aktualne warunki pogodowe. Obraz ma również umożliwiać odczytanie numerów rejestracyjnych pojazdu.

Nowe fotoradary mają również rozróżniać rodzaj pojazdu, np.: auto osobowe lub pojazd ciężarowy. W planach CANARD jest również możliwość podłączenia do fotoradaru urządzeń, które będą dodatkowo wspierać jego pracę, takich jak kamera rejestrująca zsynchronizowany obraz tyłu pojazdu, który zostanie namierzony przez fotoradar. To bardzo pomocne rozwiązanie względem motocyklistów, którzy przekraczają prędkość.

Nowy taryfikator kolejnym narzędziem w walce z przekroczeniami prędkości

Od 1 stycznia tego roku kierowcy są już rozliczani według nowego taryfikatora mandatów. Za przekroczenie prędkości obowiązują ich kary od 800 zł (powyżej 30 km/h) do 2500 zł (powyżej 70 km/h). Nowe stawki mandatów zbliżone są już do tych europejskich i trzeba przyznać, że zrobiły wrażenie na kierowcach.

- Już w pierwszych dniach stycznia widoczna była znaczna poprawa w stylu jazdy kierowców. Stosowali się do limitów prędkości, a udział przekroczeń spadł o 6,54% w terenie zabudowanym i niezabudowanym, w porównaniu do 2021 roku. Największą poprawę odnotowaliśmy w terenie zabudowanym +11%, w porównaniu z ubiegłym rokiem – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E. Prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty