Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandat z fotoradaru. Straż Miejska ponownie będzie kontrolować prędkość?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

 FOT. JAROSLAW STASKIEWICZ Związek Powiatów Polskich chciałby, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Przypomnijmy, że straciły to prawo w 2016 roku.

Kto wystawi mandat z fotoradaru?

Obecnie za fotoradary odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Do 2016 roku kompetencje do wykonywania kontroli ruchu drogowego przy użyciu fotoradarów na drogach samorządowych posiadała także straż miejska. Zarejestrowane przez straże miejskie i gminne wykroczenia drogowe powodowały zwiększenie wpływów do lokalnego budżetu.

Z propozycją powrotu samorządowych fotoradarów na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury wystąpił przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, Jakub Dorosz-Kruczyński.

- Chyba nikt z nas nie chce powrotu do dyskusji, że to są te ruchome fotoradary, ustawiane za przysłowiowym koszem na śmieci jako pułapki na kierowców, tylko żeby to było na nowych, bardziej klarownych zasadach. Na przykład żeby przyznać strażom gminnym kompetencje do dysponowania fotoradarami stacjonarnymi – zaznacza Jakub Dorosz-Kruczyński.

Pomysł opiera się na tym, aby lokalizacje urządzeń do kontroli prędkości byłyby ustalane przez radę gminy w uchwale.

Nowe fotoradary czekają na uruchomienie 

Obecnie sukcesywnie uruchamiane są kolejne z 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Wszystkie lokalizacje zostały wybrane na podstawie analizy brd opracowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Po podpisaniu umowy z wykonawcą, przeprowadził on oględziny miejsc, pod kątem wystąpienia ewentualnych barier technicznych. Ostateczną listę ustalono uwzględniając analizę brd oraz ocenę warunków technicznych. Do objęcia kontrolą wytypowano lokalizacje w 14 województwach. Najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione do końca lutego przyszłego roku.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Prędkość będą rejestrowały fotoradary MultaRadar CD. Charakteryzuje je wysoka jakość utrwalonego materiału dowodowego, niska awaryjność, możliwość kontroli jednocześnie kilku pasów ruchu oraz utrzymanie ciągłości pracy w zmiennych i trudnych warunkach pogodowych. Koszt zakupu i montażu 26 stacjonarnych urządzeń wyniesie 5,7 mln zł.

Zakup 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących to pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD w ramach realizacji projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Projekt zakłada zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym. Zakupionych zostanie 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które będą wykorzystywane w miejscach niebezpiecznych, gdzie np. z przyczyn technicznych nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących. 247 urządzeń zostanie zainstalowanych w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i najbardziej wyeksploatowane urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD. Część urządzeń pracuje na polskich drogach już od dekady.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marrs (gość)

  Rządowa administracja rabuje, watykańska to powiaty i gminy mają być gorsze? Podatki, daniny, mandaty opłaty aż naród będzie na smyczy będzie służył jak pies.

 • Czytelnik (gość)

  Ponoć samorządy są " niedoinwestowane" przez Rząd no to zaczyna się kombinowanie jak zarobić. Pewien gość powiedział kiedyś " ja wam wójta nie wybierałem" ....a głupiutkie społeczeństwo dalej skacze sobie do oczu w imię dobrobytu tej czy innej partii. A cwaniaczki jak żyły tak dalej żyją na nasz koszt.

 • Pesymista (gość)

  Oczywiście fotoradary w każdej wiosce ,po dwa ,a nawet trzy ,te drogi w kierunku morza i gór szczególnie wydoją kierowców , ograniczyć prędkość do 30 na godzinę i niech płacą bo są bogaci ,wraca stare ,nie chodzi o bezpieczeństwo ale o kasę dla gminy.

 • Adaa (gość)

  Straż,, wiejska,, to niech się szczurami zajmuje, pilnuje śmieci, pijaczków itd. a nie fotoradary. Kasy im trzeba, rabować ludzi. Będą się znów tylko tym zajmować, pożytku z nich żadnego

 • Zbulwersowany (gość)

  Znowu nieuki będą spac w samochodach całymi dniami już teraz chowają się po kątach jak są potrzebni to ich niema straż miejska to banda nierobow nieuków która żyje na nasz koszt ja ten cały rząd pisu

 • Femnia (gość)

  Przecież potrzeba rodzi. Gludz też ma potrzeby Przeciez zedra z nas skórę liczy się kasa

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości