Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Mandat z fotoradaru. Tak może skończyć się niewskazanie kierującego pojazdem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / GITD

Fot. GITD O 56 km więcej niż przewidują przepisy – kto prowadził samochód, którym przekroczono prędkość? Na to pytanie nie odpowiedział właściciel firmy, licząc, że przyjęcie przez niego kilkuset złotowego mandatu za niewskazanie użytkownika pojazdu zamknie sprawę. Nic bardziej mylnego.

W lutym ubiegłego roku kierujący busem w Wejherowie przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h. Wykroczenie zostało zarejestrowane przez fotoradar Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W miejscu pomiaru obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i jest to obszar zabudowany.

Zobacz także: Silniki współpracujące z LPG. Na co zwrócić uwagę

W ramach wszczętych czynności wyjaśniających skierowano do właściciela pojazdu zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu, wraz z drukami oświadczeń. Właściciel firmy zdecydował o odmowie – pomimo ciążącego na nim obowiązku – wskazania osoby której pojazd powierzył. Jednocześnie wyraził zgodę na przyjęcie mandatu karnego w wysokości 500 zł za ten czyn, licząc, że sprawa na tym się zakończy. Według inspektorów mandat za niewskazanie kierującego pojazdem, był nieadekwatny do rażącego naruszenia prędkości.  Prowadzili więc dalsze czynności zmierzające do ustalenia sprawcy wykroczenia. Adresat – właściciel firmy – nie odpowiadał już na przesłaną przez Inspekcję korespondencję. Inspektorzy zdecydowali o niewystawianiu mandatu karnego i skierowali wniosek o ukaranie go do sądu.

Sąd Rejonowy w Wejherowie, na podstawie zebranych dowodów przyjął, że okoliczności czynu oraz wina oskarżonego nie budzi wątpliwości i orzekł karę w wysokości 5 000 zł oraz zasądził opłatę sądową 570 zł.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Darek (gość)

  Zasady odpowiedzialności Art. 1. § 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 000 złotych lub nagany. § 2. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Czy itd ustalił, że właściciel firmy kierował?

 • Zenobiasz (gość)

  A właścicielem firmy jest Polak który ma 3000dowofow na to że to nie on prowadził ale polskiego wymiaru sprawiedliwości to nie interesuje kasa na rzecz skarbu państwa musi być nawet maybach u rydza od pana Stasia bezdomnego.takie absurdy tylko i wyłącznie w Poland SA z.ooooooo sąd okręgowy

 • Polakzpolski (gość)

  A. Najsztub, a żona Kalisza a inni? [Cimoszewicze]. Aaaaaaa inni, innni Ukraińcy będą jeździć, hi dusi, pakole aPolacy się jak barany zwalczaja [chyba, że to nie Polacy]

 • Tomasz (gość)

  Dlatego też jeśli funkcjonariusz popełnia wykroczenie tego typu powinien otrzymać grzywnę kilkukrotnie wyższą jako stróż prawa. Tego jakoś jednak nie widać.

 • Lam (gość)

  Zostawcie polityków i Rydzyka. On i tak dostanie na nowy pałac, a politycy mają prawo w małym paluszku. Facet może i dostał wyrok 5000PLN, ale nie napisano czy się zgodził, czy odwołał. Mało tego- nie napisano, czy stawił się na rozprawie. Tu jest tak wiele dziwnych dziwów, że aż trudno to komentować. Jako praktyk radzę wszystkim "mondrusiom" żeby jednak jak przychodzi wezwanie do sądu to poszli na rozprawę wcześniej, zapoznali zebranym materiałem i bardzo dokładnie obmyślili strategię obrony. Szerokości !!!

 • Tylko dobra guma i solidne gumowanie (gość)

  Tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie czynią cuda. Każdy musi poznać smak gumy na milicji. Lać gumą ile wejdzie i zrobić lewatywę gumową gruszką. Przegumować całą Polskę -- od morza do Tatr. Lać zimnym końcem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości