Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat z fotoradaru. Ważny wyrok Sądu Najwyższego dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Staśkiewicz Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości kierowców aut firmowych. Sądy niższych instancji nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów.

Jeśli autem kieruje właściciel, nie ma problemów z ustaleniem jego personaliów kiedy przez fotoradar zostanie zarejestrowane przekroczenie prędkości. Sprawa komplikuje się kiedy samochód należy do osoby prawnej, czyli na przykład spółki.

Sądy niższych instancji nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów Kodeksu wykroczeń w zakresie ujawnienia danych kierującego. Kodeks wykroczeń stanowi, że „do udzielenia informacji zobowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentacji tego podmiotu na zewnątrz, a w razie jej niewyznaczenia osoby wchodzące w jego skład".  Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej - co wtedy?

Zobacz także: Najmniej niezawodne auta według polskich mechaników

Wątpliwości rozwiał Sąd Najwyższy, który uznał, że każdy wspólnik spółki jawnej, który jest uprawniony do jej reprezentowania, musi podać dane kierowcy firmowego auta, który złamał przepisy drogowe.

Jeśli tego nie zrobi naraża się na odpowiedzialność z art. 96 § 3 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim ten kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, naraża się na grzywnę.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • A (gość)

  Od takich wykładni będą dokonywać amatorzy bez pojęcia o prawie. Dzięki ci, pisie i panie Adrianie za to szczęście

 • Piotr (gość)

  Narazie w SN rządzi PO a nie PIS

 • hm (gość)

  Osoby z wykształceniem prawniczym i praktyką nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów - jaka je spotka za to kara? Chyba nie mniejsza niż osoby bez wykształcenia prawniczego i praktyki, które dokonały niewłaściwej wykładni przepisów. "Sądy niższych instancji nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów."

 • Glupota (gość)

  Foto radary sa nielegalne wiec jak mozna wydawac wyrok za mandat znielegalnego radaru, pozatm moge zapomniec kto jechal autem bo kluczyki leza na biurku i kazdy moze jezdzic , albo chinczyk jechal ten co umnie chwile byl szukajcie go

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości